Najlepsze wystawy w Warszawie LATO 2021

Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż
Zapraszamy do zapoznania się z naszym wyborom najlepszych warszawskich wystaw, które można zobaczyć tego lata.

Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż

Wystawa jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, Wilhelma Sasnala. Na wystawie znajdują się obrazy i rysunki, które opisują znajomy, choć nieco oddalony pejzaż i znajome w nim postaci. Jest to pejzaż po Zagładzie.

Polin ul. Anielewicza 6
17.06 – 10.01.2021
Więcej informacji – klik

Pokaz unikatowych dzieł Witkacego

Pokaz prezentuje unikatowy wybór dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza z kolekcji Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Zróżnicowanie tematyczne i formalne zgromadzonych obiektów obrazuje wyjątkową osobowość artysty, jego specyficzny sposób pojmowania świata oraz wymykającą się wszelkim ramom wyobraźnię

Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie
20.05 – 04.07.2021

Więcej informacji – klik

Rhizopolis Joana Rajkowska

Rhizopolis Joana Rajkowska

Joanna Rajkowska zaprasza widzów do Rhizopolis, świata korzeni drzew, który w jej wizji przyszłości może stać się dla ludzi jedyną szansą na przeżycie. Artystka od lat obserwuje masowe wycinki lasów, „Rhizopolis” jest więc wynikiem jej wewnętrznego sprzeciwu wobec karczowania wielkich połaci planety. Projekt ma przypomnieć o fundamentalnej zależności człowieka od ekosystemów, które nieodwracalnie niszczy.

Zachęta, plac Małachowskiego 3
01.02 – 08.08.2021
Więcej informacji – klik

Xawery Dunikowski. Malarstwo

Xawery Dunikowski. Malarstwo to pierwsza wystawa poświęcona tej mniej znanej dziedzinie twórczości Xawerego Dunikowskiego. Obok jego obrazów zostaną na niej zaprezentowane szkice rysunkowe i malarskie artysty, a także fotogramy i fotografie reportażowe autorstwa Zygmunta Szarguta-Szarka oraz Jerzego Langdy.

Królikarnia, ul. Puławska 113a
11.06 – 14.11.2021
Więcej informacji – klik

Artystka. Anna Bilińska 1854–1893

Wystawa poświęcona Annie Bilińskiej-Bohdanowiczowej (1854–1893), pierwszej polskiej artystce, która osiągnęła międzynarodową sławę. Jej twórczość była prezentowana na najważniejszych europejskich wystawach i doceniania przez krytyków sztuki z wielu krajów. Także dziś obrazy i fascynujące losy malarki wzbudzają duże zainteresowanie publiczności, a wiele dzieł Bilińskiej trafiło do kanonu polskiej sztuki. Jednak całokształt twórczości i biografia artystki wciąż czekają na opracowanie.

Muzeum Narodowe w Warszawie, al. Jerozolimskie 3
26.06 – 10.10.2021
Więcej informacji– klik

27. Międzynarodowe Biennale Plakatu

Najstarsze i jedno z najbardziej znaczących na świecie wydarzeń artystycznych poświęconych plakatowi.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie / Pałac Czapskich
ul. Krakowskie Przedmieście 5
12.06 – 28.08.2021
Więcej informacji- klik

Świat Ajnów – od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano

Wystawa “Świat Ajnów – od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano” to okazja do poznania autochtonicznej ludności wschodniej Azji. Na wystawie zgromadzone zostały obiekty będące świadectwem procesu 150 lat przemian zachodzących w unikatowej kulturze Ajnów szerzej poznanej w świecie głównie dzięki jednemu Polakowi – Bronisławowi Piłsudskiemu.

Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 23
12.03 – 29.08.2021
Więcej informacji– klik

Polska. Ryszard Kaja (1962–2019)

Plakaty składające się na tę serię powstawały w latach 2012–2019.  Jest to całość zamknięta, zawierająca 163 tytuły prezentowane na wystawie w Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Muzeum Plakatu w Wilanowie
02.07 – 17.10.2021
Więcej informacji– klik

Jan Cybis

Na wystawie zobaczycie ponad czterdzieści płócien z kolekcji prywatnej z Wiednia oraz dwie prace i pamiątkowe przedmioty po artyście będące własnością Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.

Galeria Opera w Teatrze Wielkim Operze Narodowej
02.07 – 26.09.2021
Więcej informacji– klik

Nowa Galeria Sztuki Starożytnej

Na wystawie można zobaczyć m.in. tajemniczy sarkofag, skrywający w sobie mumię nieznanej kobiety, niemal 10-metrowy, zapisany hieroglifami i ilustrowany papirus z Księgą Umarłych. Można spojrzeć w oczy szakalogłowego boga Anubisa, który – jak wierzyli Egipcjanie – pełnił rolę strażnika zaświatów. Podziwiać można bogatą ekspozycję greckich waz, które opatrzono przedstawieniami z mitologii i życia codziennego. Wiele z prezentowanych obiektów powstało, by uwiecznić przemijające piękno (np. rzeźba Antinousa, ukochanego cesarza Hadriana) lub upamiętnić pielgrzymki do świętych miejsc.

Muzeum Narodowe w Warszawie, al. Jerozolimskie 3
Więcej informacji – klik


Przeczytaj też:

Co robić w Warszawie weekend – klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.