Wystawa Jan Cybis w Galerii Opera

Jan Cybis, jeden z najważniejszych malarzy XX wieku, mistrz koloru, wspaniały pedagog, wychowawca kilku pokoleń malarzy. Uznany za najwybitniejszego przedstawiciela nurtu kolorystycznego w malarstwie lat 30. Kształcił się u Otto Müllera, Józefa Mehoffera i Józefa Pankiewicza. Jego twórczość wyróżniały: ekspresyjnie, grubo kładziona farba, bogata faktura i ciągłe dążenie do – jak mówił – „kolorystycznego rozstrzygnięcia obrazu”. Tematy obrazów były dla niego drugorzędne, najczęściej sięgał po: pejzaże, martwe natury, rzadziej portrety. Swoje płótna wielokrotnie przemalowywał nawet te skatalogowane, sfotografowane, pokazywane na wystawach.
 
Na ekspozycji w Galerii Opera zobaczymy m.in. autoportret, który artysta zaczął malować w roku 1964 i poprawiał do końca życia, do roku 1972. Twórczość Jana Cybisa zestawiana jest z pracami francuskich impresjonistów i postimpresjonistów, zwłaszcza Paula Cezanne’a i Pierre’a Bonnarda. Jego obrazy cechowała swoboda faktury, pojemność kolorystyczna i charakterystyczne ekspresyjne użycie plamy.
Na wystawie zaprezentujemy ponad czterdzieści płócien z kolekcji prywatnej z Wiednia oraz dwie prace i pamiątkowe przedmioty po artyście będące własnością Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.
Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Grove.
 

Galeria Opera jest czynna:
wtorek–sobota, 12.00–18.00, bilety dostępne w w Butiku w lewym skrzydle teatru

Wejście przez hol w lewym skrzydle teatru (wstęp 1 zł). Dla widzów także na godzinę przed spektaklami i podczas przerw.

Katalogi i książeczki dla dzieci związane z wystawą dostępne są w Butiku stacjonarnym i internetowym.
Czas trwania:  20.02.2021—26.09.2021

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.