27. Międzynarodowe Biennale Plakatu

W sobotę 12 czerwca zaczyna się 27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. To najstarsze i jedno z najbardziej znaczących na świecie wydarzeń artystycznych poświęconych plakatowi.

Ta edycja jest wyjątkowa, bo w 2020 nie zorganizowano Biennale z powodu pandemii. Dlatego zaprezentowane zostaną najwybitniejsze prace wykonane przez artystki i artystów z całego świata w czasie między poprzednią i bieżącą edycją. W ramach Biennale odbywają się dwa konkursy o charakterze otwartym: Konkurs Główny oraz Konkurs Tematyczny.

Kwestią, do której odnieśli się uczestnicy Konkursu Tematycznego, jest Zmieniający się świat a zdrowie. Organizatorzy pisali o tym temacie: Żyjemy w społeczeństwie ryzyka. Ścierają się ze sobą i mediują globalizacja i wszelka lokalność. Kontrasty rzucają się w oczy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 marca 2020 roku ogłosiła wybuch pandemii COVID-19. Świat nadal się z nią nie uporał. Ale są tez inne zjawiska wpływające na zdrowie. Należą do nich degradacja środowiska naturalnego i globalna zmiana klimatu. Zmagamy się z także chorobami cywilizacyjnymi – pochodną osiągnięć ludzkości. Problematyka zdrowia we współczesnym świecie ma bardzo szeroki zakres!
Zobaczmy, jak widzą ją plakaciści!

Jedną z wystaw towarzyszących jest „Tolerancja”, ekspozycja którą już można oglądać w PROM Kultury Saska Kępa przy Brukselskiej. To zbiorowa wystawa, która ma kolejne odsłony. Lokalni artyści ilustrują na swoich plakatach słowo „tolerancja” – zapisane w ich ojczystym języku. Plakaty pojawiają się w przestrzeni publicznej – w parkach, na kampusach uniwersyteckich, nawet w autobusach.

Wernisaż wystaw pokonkursowych, prac jurorów i gościa specjalnego – w Pałacu Czapskich – oraz ogłoszenie wyników: 12 czerwca 2021, godz. 18:00;
wystawy dostępne dla szerokiej publiczności:


13 czerwca – 5 września 2021

wtorek – niedziela w g. 10:00 – 18:00
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie / Pałac Czapskich
ul. Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta)

Szczegółowy program na stronie Biennale Plakatu

FB: https://www.facebook.com/IPB.WARSAW

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.