Domówka z Dwójką: Piotr Pławner i Piotr Sałajczyk

Najbliższa „Domówka z Dwójką” upłynie pod znakiem twórczości kompozytorów amerykańskich. Skrzypek Piotr Pławner i pianista Piotr Sałajczyk wykonają utwory George’a Gershwina, Philipa Glassa, ale także Charlesa Ivesa i Williama Krolla. Transmisja 27 lutego o godz. 19.00 na antenie, stronie internetowej i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Piotr Pławner należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji. Koncertuje w kraju i zagranicą jako solista i kameralista. Występował w niemal całej Europie, obu Amerykach oraz krajach arabskich. Płyty z jego udziałem otrzymały wiele nagród i wyróżnień, m.in. Fryderyka w 2005 i 2009 roku. Rozległy repertuar artysty obejmuje muzykę od baroku do współczesności. Od 2002 jest profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego
w Katowicach. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów muzycznych. Od 2006 jest prymariuszem kwintetu I Salonisti. Piotr Pławner gra na skrzypcach Tommaso Balestrieri z 1769.

Pianista Piotr Sałajczyk jest laureatem nagrody fonograficznej Fryderyk oraz nagrody Orfeusz, przyznanej „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”. Był nominowany do Paszportów Polityki „za wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego na naszych estradach repertuaru”, a w kręgu jego zainteresowań pozostaje zarówno muzyka najnowsza, jak i nieznana muzyka polskiego romantyzmu. Pianista prowadzi bogate życie koncertowe, a w jego dyskografii można odnaleźć płyty, które wielokrotnie zdobywały wyróżnienia w kraju i za granicą. Wraz z NOSPR nagrał fragmenty Koncertu fortepianowego Andrzeja Panufnika do ścieżki dźwiękowej ostatniego filmu Andrzeja Wajdy „Powidoki”, występował z Krzysztofem Globiszem na scenie w spektaklu „Poezja i muzyka czasu rewolucji”.

Podczas spotkania ze słuchaczami Programu 2 Polskiego Radia muzycy zaprezentują program amerykański. – Usłyszą państwo muzykę kompozytorów znanych i tych mniej grywanychzapowiadają artyści, którzy swój występ zarejestrowali w budynku Akademii Muzycznej
w Katowicach.

Do wysłuchania i obejrzenia „Domówki z Dwójką” zapraszamy 27 lutego (sobota) o godz. 19.00 – transmisja na antenie PR2, stronie internetowej Dwójki i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.