Domówka z Dwójką: Piotr Pławner i Piotr Sałajczyk

Najbliższa „Domówka z Dwójką” upłynie pod znakiem twórczości kompozytorów amerykańskich. Skrzypek Piotr Pławner i pianista Piotr Sałajczyk wykonają utwory George’a Gershwina, Philipa Glassa, ale także Charlesa Ivesa i Williama Krolla. Transmisja 27 lutego o godz. 19.00 na antenie, stronie internetowej i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Piotr Pławner należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji. Koncertuje w kraju i zagranicą jako solista i kameralista. Występował w niemal całej Europie, obu Amerykach oraz krajach arabskich. Płyty z jego udziałem otrzymały wiele nagród i wyróżnień, m.in. Fryderyka w 2005 i 2009 roku. Rozległy repertuar artysty obejmuje muzykę od baroku do współczesności. Od 2002 jest profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego
w Katowicach. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów muzycznych. Od 2006 jest prymariuszem kwintetu I Salonisti. Piotr Pławner gra na skrzypcach Tommaso Balestrieri z 1769.

Pianista Piotr Sałajczyk jest laureatem nagrody fonograficznej Fryderyk oraz nagrody Orfeusz, przyznanej „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”. Był nominowany do Paszportów Polityki „za wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego na naszych estradach repertuaru”, a w kręgu jego zainteresowań pozostaje zarówno muzyka najnowsza, jak i nieznana muzyka polskiego romantyzmu. Pianista prowadzi bogate życie koncertowe, a w jego dyskografii można odnaleźć płyty, które wielokrotnie zdobywały wyróżnienia w kraju i za granicą. Wraz z NOSPR nagrał fragmenty Koncertu fortepianowego Andrzeja Panufnika do ścieżki dźwiękowej ostatniego filmu Andrzeja Wajdy „Powidoki”, występował z Krzysztofem Globiszem na scenie w spektaklu „Poezja i muzyka czasu rewolucji”.

Podczas spotkania ze słuchaczami Programu 2 Polskiego Radia muzycy zaprezentują program amerykański. – Usłyszą państwo muzykę kompozytorów znanych i tych mniej grywanychzapowiadają artyści, którzy swój występ zarejestrowali w budynku Akademii Muzycznej
w Katowicach.

Do wysłuchania i obejrzenia „Domówki z Dwójką” zapraszamy 27 lutego (sobota) o godz. 19.00 – transmisja na antenie PR2, stronie internetowej Dwójki i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.