Dziedziczenie spadku – co trzeba wiedzieć?

Dziedziczenie spadku to proces, który dla wielu osób jest wyjątkowo zagmatwany i nieoczywisty. Wiele różnego rodzaju zapisów w polskim prawie jest dla zwykłego obywatela niezrozumiałych, dlatego też przy większym spadku warto często sięgnąć po pomoc doświadczonego adwokata. 

Dziedziczenie ustawowe – kiedy potrzebny jest ci adwokat

Kto i jak dziedziczy?

 

Dziedziczenie ustawowe – kiedy potrzebny jest ci adwokat

Jeśli spadkodawca sporządził testament, jego zapisy są jednoznaczne i nie pozostawiają wątpliwości do co podziału majątku i nikt nie planuje podważać tych zapisów, pomoc adwokata może wydawać się zbędne. Jeśli jednak testamentu nie ma, sprawy spadkowe są zupełnie nieuregulowane, pomocna okazuje się ustawa o dziedziczeniu. Jej zapisy nie są jednak tak klarowne i przejrzyste, często wzbudzają wątpliwości. W takiej sytuacji niezależnie czy mowa o majątku w Warszawie czy jakimkolwiek innym mieście, warto zwrócić się po pomoc do adwokata. Przede wszystkim taka pomoc może się okazać niezbędna jeśli spadkobierców jest wielu. Problem też często pojawia się w momencie przepisania za życia za pomocą testamentu majątku na jedną osobę. Trzeba pamietać, że zapis ten nie anuluje prawa innych osób uprawnionych do spadku do ubiegania się o zachowek. Ten z kolei jest równy połowie wspomnianej części spadku ustawowego. Jak podkreśla adwokat Warszawa, od tej zasady są dwa wyjątki. Zachowek wynosi 2/3 ustawowego spadku, jeśli dziedziczy:

  • osoba niepełnoletnia,
  • osoba posiadająca orzeczenie o niezdolności do pracy.

Nie można zapominać także o podatku od spadku. Zwolnieni z tego obowiązku są tylko najbliżsi spadkodawcy: małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo. Muszą oni jednak złożyć zawiadomienie o przyjęciu spadku w Urzędzie Skarbowym w ciągu pół roku od przyznania spadku. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku, trzeba będzie opłacić podatek od spadku.

 

Kto i jak dziedziczy?

Kolejność dziedziczenia w polskim prawie zakłada, że dziedziczą najpierw najbliżsi zstępni spadkodawcy, czyli małżonek i dzieci. Jeśli nie żyje także małżonek, dziedziczą tylko dzieci. Jeśli nie żyje dziecko, ale pozostawiło po sobie swoje dzieci – jego część dziedziczą wnuki spadkodawcy. Jeśli nie żyją najbliżsi zstępni, prawo do dziedziczenia zyskują dalsi krewni. 

Po osobie bezdzietnej prawo do dziedziczenia w pierwszej kolejności dyskusją rodzice osoby zmarłej. Jeśli dziedziczy także małżonek zmarłego, wtedy rodzice spadkodawcy dziedziczą jedynie 25% spadku, a reszta przypada małżonkowi. Jeśli nie żyją rodzice oraz małżonek osoby zmarłej, prawo do dziedziczenia zyskuje rodzeństwo. Jeśli ktoś z braci lub sióstr nie żyje, ale pozostawił po sobie dzieci, zyskują one prawo do dziedziczenia. Tutaj z reguły pomocna okazuje się już pomoc adwokata.

Jeśli natomiast spadkodawca nie miał żadnego żyjącego krewnego i nie pozostawił po sobie testamentu wskazującego, komu przekazuje swój majątek, ustala się jego ostatnie miejsce zamieszkania i całość spadku przechodzi na własność określonej gminy.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.