Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, zajęcia w stołecznych szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych pozostaną zawieszone do 10 kwietnia. Do tego czasu kształcenie ma się odbywać zdalnie.
Od 25 marca obowiązują nowe przepisy, regulujące kwestie nauczania na odległość w czasie ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowych. Jak informuje MEN, nowe regulacje określają zasady zdalnego prowadzenia zajęć i stwarzają możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów.
W Warszawie już od 12 marca, kiedy zgodnie z decyzją rządu zawieszono prowadzenie zajęć w placówkach oświatowych, dyrektorzy szkół, nauczyciele, a także uczniowie i ich rodzice są w pełnej mobilizacji. Od dnia wstrzymania zajęć w szkołach, tj. od 16 marca, nauka odbywa się poprzez dziennik elektroniczny i drogą email – nauczyciele wysyłają uczniom materiały edukacyjne i zadania domowe.
Władze stolicy już w ubiegłym tygodniu zwracały uwagę na problemy związane m.in. z brakiem odpowiedniego sprzętu i oprogramowania, brakiem doświadczenia uczniów i nauczycieli w nauczaniu na odległość. – Tej formy nauki nie możemy wprost nazywać zdalnym nauczaniem – podkreśliła Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy w liście do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego. Zwróciła uwagę, że w większości przypadków nauczyciele wykorzystują do pracy prywatny sprzęt, nie zawsze mają dostęp do wystarczająco szybkiego internetu i odpowiedniego oprogramowania; również nie wszyscy uczniowie mają w domu urządzenia do pracy zdalnej. – Sytuacja jest dla wszystkich trudna, nie da się w ciągu tygodnia czy nawet dwóch dokonać rewolucji technologicznej w systemie edukacji. Przerzucanie na dyrektorów placówek odpowiedzialności za powodzenie zdalnego nauczania jest nieuprawnione – dodaje wiceprezydent Kaznowska.
Warszawscy dyrektorzy i nauczyciele korzystają z dostępnych narzędzi do zdalnego nauczania. Miasto stara się ich wspierać w szukaniu pomysłów na lekcje prowadzone zdalnie – w tym celu została uruchomiona publiczna baza materiałów dydaktycznych Warszawskie Repozytorium Pomysłów (WRP). Można tam znaleźć przykładowe lekcje i materiały dydaktyczne. WRP odsyła także do stron internetowych, które umożliwiają naukę na odległość.
Patrz: Warszawa wspiera nauczanie online.
źródło: UM Warszawa
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.