Jak przestrzegać zasad kwarantanny?

Jak przestrzegać zasad kwarantanny, czego nie wolno robić, jak uzyskać pomoc lekarza przez telefon, co jeść, aby na kwarantannie nie przytyć. Podajemy garść praktycznych porad.

Kwarantannę domową przez 14 dni odbywa się pod adresem, który mieszkaniec podał w karcie lokalizacyjnej. Jeśli nie ma możliwości odbywania kwarantanny w domu, będzie ją mógł przebyć we wskazanym przez służby ośrodku (informację można uzyskać podczas przekraczania granicy).

Jeśli będziesz odbywać kwarantannę w domu, stosuj się do poniższych zaleceń.
■    Nie opuszczaj domu,
■    Nie wychodź do sklepu,
■    Jeśli masz pod opieką zwierzęta, to w miarę możliwości, na czas trwania kwarantanny przekaż je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie masz takiej możliwości, zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy,
■    Nie spotykaj się z innymi osobami, nie zapraszaj ludzi do domu,
■    Jeśli mieszkasz z rodziną, w miarę możliwości ogranicz z nią kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry,
■    Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu,
■    Jeśli masz możliwość, korzystaj z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy; jeśli nie masz takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości,
■    Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie,
■    Zachowaj zasady hignieny,
■    Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów,
■    Monitoruj temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie,
■    W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj
się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego,
■    Udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do Ciebie pracownikom Inspekcji Sanitarnej,
■    W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji – mogą Cię odwiedzić w czasie kwarantanny,
■    W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ, skorzystaj z teleporady. Lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad w Twojej okolicy jest dostępna na stronie NFZ: bitly/teleporady-iista.

Teleporady w Warszawie

Zgodnie z zalecaniami NFZ miejskie przychodnie wprowadziły możliwość skorzystania z teleporad.  Z tej metody można korzystać nie tylko w sytuacjach związanych z podejrzeniem COVID-19, ale także we wszystkich innych sprawach zdrowotnych. Podczas teleporady lekarz ma możliwość wystawienia e-recepty, zwolnienia lekarskiego a także przedstawienia zaleceń. Także podczas rozmowy telefonicznej lekarz podejmuje decyzję o ewentualnej konieczności wizyty pacjenta w przychodni (jeśli nie odbywa kwarantanny).

Poza wizytami w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) z wizyty na odległość mogą skorzystać pacjenci kontynuujący opiekę w konkretnej poradni specjalistycznej, zgodnie z ustalonym planem leczenia i stanem klinicznym.

Poza teleporadami wiele miejskich podmiotów leczniczych wprowadziło możliwość składania wniosków dotyczących wystawienia recepty on-line. Taka możliwość jest ułatwieniem dla pacjentów przewlekle chorych, w sytuacjach, gdy konieczny jest wykup kolejnej dawki tych samych leków.

M.st. Warszawa zaleciło nadzorowanym podmiotom lecznictwa otwartego możliwie częste korzystanie z powyższych możliwości oraz informowanie pacjentów o możliwości korzystania z teleporad m.in. na stronach internetowych.

Jak nie przytyć podczas kwarantanny?

Przedstawimy wam kilka rozwiązań, aby być w formie przez ten czas, gdy mamy ograniczoną możliwość ruchu na świeżym powietrzu.

Staraj się jeść zdrowo

Najtrudniejsza, a zarazem jedna z ważniejszych kwestii to wybór produktów. Codziennie powinniśmy jeść warzywa, owoce, chude mięso i węglowodany, ale najlepiej w postaci ciemnego ryżu i makaronu. Zaplanujmy zakupy z wyprzedzeniem na cały tydzień, kupujmy wszystko, co będzie potrzebne Tobie i Twojej rodzinie za jednym razem, aby ograniczyć liczbę dostarczanych zakupów.

Starajmy się nie kupować niezdrowych przekąsek takich jak chipsy, żelki czy paluszki. Zamiast nich pokrójmy w paski marchewkę, jabłko albo selera naciowego.
Więcej na FB Marty Dymek na jej profilu Jadłonomia.

Jedz o określonych porach

Regularnie spożywane posiłki, w odstępach czasu (2,3-4 godz.), powodują, że nasza przemiana materii funkcjonuje właściwie i organizm nie musi gromadzić zapasów. Jeśli masz problem z regularnością posiłków ustaw w telefonie przypomnienie.

Ruszaj się!

To, że zostajemy w domu nie znaczy, że kanapa powinna stać się naszym przyjacielem. Oczywiście to, że zostajemy w domu powoduje, że ruszamy się dużo mniej niż zwykle, a przez to spalamy za mało kalorii. Dlatego warto pomyśleć o ćwiczeniach, które możemy wykonać w domu, bez specjalistycznego sprzętu z siłowni. Tu znowu z pomocą przychodzą nasi znajomi z Movo training. Ich propozycje ćwiczeń znajdziecie na YT.

Więcej informacji na stronie Aktywna Warszawa

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.