Wystawa: Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach

Wystawa „Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach” w Zamku Królewskim.

11 września – 1 grudnia 2019 r., Zamek Królewski w Warszawie, Nowa Izba Poselska

Wystawa prezentuje wizerunki polskich władców na numizmatach od początków państwa polskiego do końca Pierwszej Rzeczypospolitej. Umożliwia prześledzenie fascynującej ewolucji portretu króla, począwszy od średniowiecznych monet piastowskich Bolesława Chrobrego, Bolesława Śmiałego czy Władysława Łokietka, gdzie wizerunek był schematyczny, symboliczny. Ich przeciwieństwem są piękne numizmaty Stanisława Augusta – swój portret ostatni król Polski idealizował. Szczególne miejsce zajmują na wystawie monety i medale z epoki Wazów, gdy sztuka medalierska w Rzeczypospolitej (szczególnie w Gdańsku) stała na wyjątkowo wysokim poziomie. Publiczność ma okazję obejrzeć wiele unikalnych i niezwykle cennych obiektów pochodzących właśnie z tego okresu. Wymienić tutaj należy przede wszystkim dzieła najlepszych gdańskich medalierów – Samuela Ammona, Jana Hoehna starszego oraz młodszego, a także Sebastiana Dadlera. Na szczególną uwagę zasługuje czterdziestodukatówka Zygmunta III Wazy – ikona numizmatyki polskiej autorstwa pierwszego z wymienionych wyżej medalierów, czy wspaniałe medale ślubne Władysława IV i Jana Kazimierza, które wykonał Sebastian Dadler.

W dalszej części ekspozycji przedstawione będą serie medali z wizerunkami władców polskich z najważniejszą suitą, wykonaną dla Stanisława Augusta. Jest ona szczególnie związana z Zamkiem Królewskim w Warszawie, gdyż wzorem dla niej były słynne portrety królów z Pokoju Marmurowego, namalowane przez Marcella Bacciarellego. Na wystawie prezentowany jest jedyny oryginalny złoty medal z tej serii, pozostający w zbiorach polskich – z wizerunkiem Zygmunta III Wazy. Medalierską świtę Stanisława Augusta naśladuje także seria monet o tytule „Skarby Stanisława Augusta” wydawana przez Narodowy Bank Polski, której złota odmiana o nominale 500 złotych znajduje się na wystawie. Medalierskie poczty królów tworzone są także współcześnie, a reprezentować je będą dwie serie medali, w tym jedna przedstawiająca władców polskich według dobrze znanych portretów Jana Matejki.

Ekspozycja jest dostępna we wtorek, środę, czwartek i sobotę w godz. 10.00-18.00; w piątek od godz. 10.00 do 20.00; w niedzielę w godz. 11.00-18.00. Ostatnie wejście – na godzinę przed zamknięciem.

Bilety: w ramach zwiedzania Trasy Zamkowej – 30 zł bilet normalny i 20 zł ulgowy; dzieci do 16. roku życia – 1 zł; we środy wstęp bezpłatny.

 
Źródło informacji: Zamek Królewski w Warszawie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.