Wypadanie włosów u kobiet – jakie są przyczyny? Jak leczyć wypadanie włosów?

Jak leczyć wypadanie włosów
Każdego dnia z naszej głowy wypadają pewne ilości włosów. Podczas czesania, układania czy mycia. Małe ilości są jak najbardziej normalnym zjawiskiem, jednak, gdy włosów zaczyna wypadać więcej warto zainteresować się jakie są przyczyny i w razie potrzeby zastosować odpowiednie leczenie. Z niniejszego artykułu dowiesz się między innymi: jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów u kobiet? Jak zapobiegać i leczyć nadmierne wypadanie włosów? Co to jest DHT? Kiedy należy wybrać się do lekarza?

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów u kobiet

Przyczyn, które powodują, że kobiety zmagają się z wypadającymi włosami jest wiele. Na niektóre mamy wpływ i możemy się nimi zając sami, a z niektórymi musi nam pomóc specjalista. Przyczyny, na które mamy wpływ to:

  • Niedożywienie – brak odpowiednich składników odżywczych, makro i mikro elementów, ogromnie wpływa na nasze zdrowie i wygląd naszego ciała. Dostarczenie odpowiedniej ilości tych składników zapewni zdrowie nie tylko naszemu ciału i skórze, ale również naszym włosom. 
  • Nieodpowiednia fryzura – ciasne wiązanie włosów w kucyk lub w koka powoduje naciągniecie włókien włosa. Osłabia go, przez co później łamie się i wypada.
  • Palenie papierosów – dym tytoniowy i zawarte w nim szkodliwe substancje osłabiają naszą skórę i włosy.
  • Silny stres – gdy się stresujemy, nasze ciało produkuje kortyzol, tzw. hormon stresu. Jego działanie osłabia nasz układ nerwowy i prowadzi do wypadania włosów.
  • Brak odpowiedniej ilości białka.
  • Częste farbowanie włosów i używanie silnych kosmetyków – osłabiają i niszczą włosy, wnikając do jego wnętrza. Nadużywanie tych środków mocno nadwyręża skórę głowy oraz same włosy.
  • Nadmierne zażywanie witaminy A – witaminy są potrzebne naszemu organizmowi do utrzymania zdrowia, jednak nadmierne ilości mogą prowadzić do jego pogorszenia się.

Oprócz przyczyn wymienionych powyżej istnieją również przyczyny, w których leczeniu będzie potrzebna pomoc lekarza. Najczęstszymi przyczynami są: niski poziom żelaza, niski poziom estrogenu – spowodowany najczęściej porodem, menopauzą lub odstawieniem leków antykoncepcyjnych, zaburzenia pracy tarczycy, grzybica skóry głowy, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łysienie plackowate – jest to choroba autoimmunologiczna, podczas której organizm atakuje sam siebie, toczeń rumieniowaty układowy, łysienie androgenowe, leki – zwłaszcza chemioterapia, oraz antykoncepcyjne czy przeciwzakrzepowe, zatrucia metalami ciężkimi, trichotillomania – nieświadome wyrywanie włosów, anoreksja lub bulimia, schorzenia na tle psychicznym. 

Wyjątkowo często przyczyną jest łysienie androgenowe, za które głównie odpowiedzialny jest dihydrotestosteron. Jest to horomon androgenowy, odgrywajacy kluczową rolę w procesie łysienia androgenowego. Łysienie androgenowe to głównie męska przypadłość, jednak kobiety również na nie chorują. Nadmierne wytwarzanie DHT wpływa negatywnie na meszki włosów, skurcza je, co powoduje nadmierne ich wypadanie. Pomimo, że jest on pochodną testosteronu, powstaje również w organizmach kobiet.

Kiedy wybrać się do lekarza? 

W przypadku, kiedy sprawdziliśmy wszystkie podstawowe możliwości wypadania włosów, na które mamy wpływ i nie znaleźliśmy jednoznacznej przyczyny, pierwszym co powinniśmy zrobić to udać na wizytę do lekarza trychologa. 

Źródło zdjęcia:

MRAORAOR / Shutterstock.com

/artykuł zewnętrzny/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.