Wirtualny spacer po wystawie „Polska. Siła Obrazu”

MNW I HUAWEI POLSKA zapraszają na wirtualny spacer

Muzeum Narodowe w Warszawie i Huawei Polska inaugurują współpracę technologiczną wyjątkowym projektem cyfrowym. Już od 5 listopada wszystkich zainteresowanych sztuką internautów zapraszamy na wirtualny spacer po wystawie czasowej Polska. Siła obrazu, dostępny na stronie internetowej Muzeum.

W czasie pandemii MNW pozostaje otwarte dla zwiedzających je w Internecie. Teraz do muzealnej oferty online dołączył wirtualny spacer po wystawie Polska. Siła obrazu, projekt zrealizowany dzięki współpracy Muzeum i Huawei Polska. – Rola nowoczesnych technologii w upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego jest nieoceniona, dlatego warto w nie inwestować. Przekonujemy się o tym zwłaszcza w trudnym czasie pandemii, gdy zapadają decyzje o zamykaniu dla zwiedzających kolejnych muzeów. Innowacyjne rozwiązania cyfrowe stwarzają dziś zupełnie nowe możliwości kontaktu z naszą publicznością – mówi p.o. dyrektora MNW Łukasz Gaweł. Pomimo zamknięcia Muzeum można jednak korzystać z bogatej oferty online placówki. Dzięki postępującej cyfryzacji i najnowszym technologiom, sztuka staje się dostępna dla każdego, niezależnie od miejsca zamieszkania, warunków życia i poziomu wykształcenia. – W XXI wieku sztukę i nowoczesną technologię łączy to, że obie powinny być powszechnie
dostępne. Dostępność stała się współcześnie prawem człowieka. Huawei Polska dąży do przeciwdziałania wykluczeniu, a cyfryzację postrzega jako szansę na przeciwstawienie się nierównościom społecznym – podkreśla Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska.

Wystawa polskich arcydzieł
Dzięki wspólnemu projektowi MNW i Huawei Polska wystawę Polska. Siła obrazu można obejrzeć w wybranym przez siebie czasie i miejscu. To okazja dla wszystkich, którzy nie zdążyli zwiedzić ekspozycji w minionych tygodniach. W MNW zaprezentowano dzieła najwybitniejszych polskich artystów XIX wieku, m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Artura Grottgera, Józefa Simmlera, Juliana Fałata. Każde z tych dzieł zeskanowano w technologii 3D i udostępniono na stronie internetowej Muzeum w formie wirtualnego spaceru, połączonego z oprowadzaniem kuratorskim. Spacer ma wersję podstawową i rozszerzoną. Wersja podstawowa bazuje na zdjęciach wystawy połączonych w panoramy za pomocą specjalnego oprogramowaniakomputerowego. W wersji rozszerzonej zastosowano najnowszą technologię 3D i elementy grafiki, stosowane powszechnie np. w grach komputerowych.

Huawei Polska Partnerem Technologicznym MNW
MNW od wielu lat współpracuje z różnymi firmami, budując partnerstwa o unikalnym charakterze. Przeniesienie wystawy Polska. Siła obrazu w świat wirtualny to dopiero początek długofalowej współpracy między Muzeum a Huawei Polska jako Partnerem Technologicznym. Jedną z kolejnych jej odsłon jest zaangażowanie MNW w organizację Huawei European Innovation Day – cyklu spotkań i debat poświęconych rozwojowi nowych technologii oraz ich wpływowi na społeczeństwo. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele instytucji publicznych, uczelni, instytutów badawczych i startupów. Huawei zaprezentuje najlepsze praktyki oraz podzieli się swoim zaangażowaniem w rozwój lokalnych talentów. Firma będzie również wspomagać transformację cyfrową MNW. Planujemy dalsze udostępnienie naszych zbiorów online i stworzenie wirtualnego przewodnika po Muzeum.
Podmioty zewnętrzne wspierają kulturę Obecnie Mecenasami Muzeum są PKN Orlen i PZU, a Partnerem – Totalizator Sportowy, właściciel marki Lotto. Do tego grona dołącza teraz Huawei Polska.

Muzeum realizuje także projekty finansowane ze środków unijnych. To właśnie dzięki współpracy z zewnętrznymi partnerami MNW może prowadzić działalność wystawienniczą i stale rozwijać program kulturalny, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnego odbiorcy. W 2020 roku Muzeum udostępniło już m.in. aplikację Muselfie i nowy portal Cyfrowe MNW.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.