„Wiera Gran” – spektakl w Teatrze Kamienica

„Wiera Gran” – spektakl w Teatrze Kamienica.

Wiera Gran była artystką światowego formatu. Niezwykle utalentowana, obdarzona głębokim głosem, występowała w najsłynniejszych salach koncertowych świata. Była niezwykłą kobietą – piękną, zdolną i pełną pasji. Na Wierę Gran padł jednak cień – przez większość życia  zaszczuwana, walczyła z oskarżeniami o kolaborację z Gestapo.

Opis spektaklu

Twórcy spektaklu dokonują uważnej analizy psychiki artystki, łącząc spowiedź starszej kobiety ze wspomnieniami z pełnej blasków przeszłości. Przywoływane w czasie przedstawienia piosenki dopełniają barwny obraz artystki. „Wiera Gran” to opowieść o polskiej śpiewaczce i aktorce kabaretowej żydowskiego pochodzenia. O wielkiej, ale zapomnianej gwieździe estrady.

Ten kameralny spektakl, grany w Piwnicy Warsza, przenosi widza zarówno do nowojorskiej Carnegie Hall, koncertowych sal w Paryżu, Tel Awiwie, jak i do kawiarni warszawskiego getta Cafe Sztuka, gdzie niegdyś koncertowała Wiera Gran.

Twórcy spektaklu, podążając śladami Wiery Gran, chcieli upamiętnić tę niezwykłą postać, która bywała w kamienicy przy alei „Solidarności” 93 – dzisiejszym Teatrze Kamienica (dawne Leszno 13) oraz koncertowała w Cafe Sztuka przy ulicy Leszno 2.

Za rolę w spektaklu „Wiera Gran” Justyna Sieńczyłło została nominowana do Feliksów Warszawskich w kategorii „Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca”. Sztuka została wyróżniona w prestiżowym rankingu „Najlepsza, najlepszy, najlepsi”  Miesięcznika „Teatr”. 

Czas trwania spektaklu: 60 minut bez przerwy.

Twórcy

Autor:
Anna Burzyńska
Reżyseria:
Barbara Sass
Scenariusz: Anna Burzyńska
 
Scenografia: Wojciech Stefaniak
 
Kostiumy: Ewa Krauze
 
Reżyseria światła: Wiesław Zdort
 
Stylizacja: Marzena Sojda
 
Muzyka i aranżacje: Mariusz Dubrawski
 
Zdjęcia: Rafał Latoszek
 
Altówka: Justyna Janiszewska
 
Akordeon: Klaudiusz Baran
 
Kontrabas: Mirosław Wiśniewski
 
Fortepian: Mariusz Dubrawski

Daty spektakli: 22, 24 lutego, 17 marca, 5 kwietnia 2019
Teatr Kamienica, al. Solidarności 93

https://teatrkamienica.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.