Wiedeń przeciwdziała ociepleniu klimatu

Kompaktowe moduły do zazieleniania fasad budynków mają po pierwsze podnieść jakość życia w austriackiej stolicy, Wiedniu, po drugie tworzyć mikroklimat i przeciwdziałać tzw. miejskim wyspom ciepła zwłaszcza w upalne dni.

22 Wydział Wiedeńskiego Magistratu ds. Ochrony Środowiska przy współpracy z naukowcami opracował szybkie i nieskomplikowane rozwiązanie służące zazielenianiu miasta. Mowa o tzw. „modułach zielonych fasad”. Pierwszych 50 modułów ma się pojawić w Wiedniu przed najbliższym okresem letnim w najbardziej zaludnionej, 10. dzielnicy miasta, Favoriten, w ramach projektu pilotażowego.

Według długoterminowych prognoz klimatycznych może ubiegłe, rekordowo ciepłe lato w Wiedniu stać się regułą. Szacuje się, że rocznie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30oC przekroczy w austriackiej metropolii 100. „Aby przygotować Wiedeń na upalne dni miasto od kliku lat wprowadza konkretne środki w celu zazieleniania fasad budynków w centrum miasta” – mówi Ulli Sima, członek zarządu miasta ds. środowiska.

Zalety zielonych ścian budynków w porównaniu do ścian betonowych są wielorakie: redukują odczuwalną temperaturę w trakcie upałów nawet o 13o C, redukują hałas drogowy, 1 m2 bluszczu wiąże rocznie 1,7 kg pyłu zawieszonego, a do tego zwiększają poczucie bezpieczeństwa i korzystnie wpływają na zdrowie mieszkańców. Szczególnie w strefach gęsto zabudowanych pozytywnie wpływają na mikroklimat.

Moduły zostały tak zaprojektowane, aby zapewnić wystarczająco dużo miejsca dla ziemi i korzeni, a jednocześnie nie zawężać chodników i przejść. Każdy moduł w zależności od wyboru roślin może pokryć zielenią do 8 m2. Szacuje się, że koszt jednego kompaktowego modułu oscylować będzie wokół 2.000 EUR. Przy doborze roślin rozważano kilka wariantów, jak klasyczny bluszcz czy winobluszcz, wisterie i powojniki. Gatunki jednak tak wybrano, by nie uszkadzały fasad budynków.

Pierwszych 50 modułów zostanie zainstalowanych nieodpłatnie w celach badawczych. Od wiosny 2019 r. chętni z 10. dzielnicy Wiednia mogą zgłaszać proponowane lokalizacje. Moduły będą mogły być wykorzystywane przez podmioty prywatne oraz publiczne.

 
Źródło: Eurocomm-PR
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.