Warszawskie Święto Chleba 2022

1 października 2022 roku Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na ostatnią w tym roku imprezę z cyklu Scena Letnia. Sezon pożegnamy Warszawskim Świętem Chleba. Jak na finał przystało, przygotowaliśmy moc atrakcji, zarówno kulinarnych, jak i muzycznych. Podwoje Instytutu otwieramy w samo południe.

Nasza siedziba przy Krakowskim Przedmieściu, tego dnia, będzie pachniała smakowitymi wypiekami. Na stołach i stoiskach pod arkadami będzie można nabyć i skosztować wszelkie dobro związane z chlebem, ciastem i innym pieczywem.

Szeroką gamę swoich wyrobów zaprezentują trzy tradycyjne piekarnie. Stolicę reprezentować będzie piekarnia „Chlebem się Toczy”. Jej znakiem firmowym jest okrągły bochenek żytniego chleba zdobiony motywem warszawskiej syrenki. Wypieki kurpiowskiej szkoły piekarniczej zaprezentują mistrzowie z Gminnej Spółdzielni z Myszyńca i Piekarni Janusza Aptacego. Dla wszystkich z Państwa, którzy będą chcieli zgłębić tajniki sztuki piekarniczej przygotowaliśmy warsztaty tematyczne. Panie z KGW Korniczanki nauczą nas wypieku korowajów i korowajczyków z obrzędowego ciasta drożdżowego według przepisu ze wschodnich kresów Polski. Natomiast wspomniana wyżej piekarnia Chlebem się Toczy przedstawi sztukę zdobienia ciast i chlebów poprzez nacinanie przed wypiekiem oraz dekorowania mąką po wypieku. Nie zabraknie też stoisk z dodatkami do pieczywa, czyli serami, miodem i wędlinami. Sztukę kulinarną uzupełnią twórcy ludowi. Zapraszamy na stoiska z haftem koralikowym, wyrobami z gliny oraz drewnianymi łyżkami. Będzie można również zobaczyć pradawny obrzęd ośpiewania wieńca dożynkowego.

Od godziny 13.30 na scenie Instytutu rozpoczną się występy pięciu wspaniałych zespołów i kapel. Jak na Warszawskie Święto Chleba przystało jako pierwszy wystąpi zespół czerpiący z tradycji bardzo bliskiej stolicy – Urzecza. Zespół Ludowy „URZECZEni” odtwarza dawne zwyczaje, obrzędy, pieśni i tańce tego mikroregionu etnograficznego, który historycznie rozciągał się nad Wisłą pomiędzy ujściami Pilicy i Wilgi, a Siekierkami i Saską Kępą. O warstwę muzyczną występów zadbają dwaj akordeoniści. W repertuarze zobaczymy trzy kulturowe tradycje związane z mikroregionem Urzecza: mazowiecką, orylską, czyli flisacką i olęderską (od dawnych osadników nadwiślańskich pochodzących z Fryzji, czyli północnej Holandii, Kujaw i Pomorza). Zespół zatańczy warmińsko-mazurskiego szota, zwanego tutaj orylem, jak i popularnego na Kurpiach olędra oraz nadwiślańskiego mazurka z Urzecza. O wyjątkowości tego zespołu świadczą również stroje – zostały one odtworzone na podstawie ikonografii przy współpracy etnograficznej. Dzięki temu będzie można podziwiać unikatowe ubiory charakterystyczne dla dawnych mieszkańców tego mikroregionu.

Następnie usłyszymy dźwięki z ziemi wieluńskiej w wykonaniu Kapeli „Lututowianie” z Lututowa. Artyści w swojej twórczości najchętniej wykorzystują skrzypce, basy, akordeon i klarnet. W repertuarze mają bogaty wybór melodii, przyśpiewek i pieśni charakterystycznych dla regionu wieluńskiego. Kapela powstała w 1987 roku. Na początku bazowała na twórczości skrzypka Władysława Szymczaka, który był prymistą zespołu do 2006 roku. Obecnie pracami Kapeli kieruje Zbigniew Szczepański. Muzycy starają się ocalić od zapomnienia tradycję i kulturę ludową swoich ojców i dziadków.

Z zachodniej części województwa łódzkiego przeniesiemy się na Podlasie za sprawą Zespołu Pieśni i Tańca „Pasieka” z Platerowa. Zespół powstał w 1992 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury. Przez okrągłe 30 lat istnienia dorobił się bogatego repertuaru, na który składa się kilkadziesiąt tańców – polek, oberków, walczyków, pieśni i przyśpiewek ludowych. A wszystko to zaczerpnięte z tradycji Podlasia i Mazowsza oraz dorobku artystycznego Tadeusza Banasia, który w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku kierował zespołem ludowym w Platerowie. Podczas występów zespołowi przygrywa kapela w składzie: akordeon, klarnet, bęben, skrzypce i kontrabas. Nazwa zespołu nawiązuje do dawnej nazwy miejscowości Platerowo-Pasieka.

Czwarty występ, w muzycznych wędrówkach po Polsce, przeniesie nas ze wschodniego krańca województwa mazowieckiego na jego zachodnie rubieże, w okolice Gostynina. Na scenie wystąpi Zespół Pieni i Tańca Szczawin Kościelny. Młodzi artyści w wieku od 4 do 20 lat zawojują scenę Instytutu prezentując folklor z zachodniego Mazowsza. O poziomie występów do jakiego przyzwyczaili swoich widzów niech zaświadczy I nagroda na Festiwalu Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od Kujawiaka do Oberka”.

Na zakończenie wybierzemy się na północ Mazowsza. Z miejscowości Karniewo przyjedzie do nas Zespół Ludowy „Karniewiacy”. Jego początki sięgają lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W pełnej formie występuje wraz zespołem tanecznym od 1967 roku. Numerem popisowym Karniewiaków jest drobiazgowo odtworzony ze wszystkimi elementami i krokami taniec mazowiecki „kontro”. Pochodzi on od kontredansa tańczonego przez tutejszą szlachtę zaściankową, zakończony ognistą polką galopką. W programie zespołu znajdziemy również inne tańce ludowe – fafury, oberki, polki i kujawiaki przeplatane skeczami, przyśpiewkami i pieśniami ludowymi.

Zakończenie imprezy planujemy na godzinę 17.00.

Miejsce: Krakowskie Przedmieście 66

Wstęp wolny


Przeczytaj też:

Wydarzenia w Warszawie weekend – klik