Spotkanie wokół książki „Sara Lipska. Artystka wszechstronna”

Sara Lipska. Artystka wszechstronna

W środę, 21 lutego 2024 roku zapraszamy do Królikarni na spotkanie z Ewą Ziembińską, które będzie poświęcone książce „Sara Lipska. Artystka wszechstronna” – pierwszej monografii tej niezwykłej rzeźbiarki, wydanej w koedycji Instytutu Polonika i Muzeum Narodowego w Warszawie.

21 lutego 2024. godz. 18:00
Muzeum Rzeźby im. Ksawerego Dunikowskiego w Królikarni, ul. Puławska 113a
wstęp wolny

Autorka książki Ewa Ziembińska, wybitna znawczyni twórczości artystycznej kobiet w XX wieku i kuratorka Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, dokonała szczegółowej rekonstrukcji historii życia Sary Lipskiej i jej osiągnięć z nierzadko zapomnianych, zaginionych i rozproszonych źródeł. Było to ogromnym wyzwaniem ze względu na wszechstronność zainteresowań artystycznych Lipskiej, a także fakt, że niemal cały jej dorobek znajduje się w zbiorach we Francji, tak w prywatnych kolekcjach, jak i w muzeach.
Rozmowę z autorką na temat książki poprowadzi Marta Perchuć-Burzyńska.
Publikacja „Sara Lipska. Artystka wszechstronna” ukazała się w naukowej serii wydawniczej „Studia i Materiały” Instytutu Polonika.

Sara Lipska. Artystka wszechstronna

BIOGRAFIA ARTYSTKI:
Sara Lipska (1882–1973) pochodziła z żydowskiej rodziny z Mławy. Wybitnie uzdolniona, w 1904 roku została jedną z pierwszych kobiet studiujących w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, a jej profesorem był Xawery Dunikowski, z którym wkrótce się związała. Większość zawodowego życia Lipska spędziła w Paryżu, dokąd wyjechała pod koniec 1912 roku. Współpracowała z Siergiejem Diagilewem, Heleną Rubinstein, Antoine’em de Paris (Antonim Cierplikowskim) – słynnym fryzjerem i kreatorem pochodzenia polskiego, oraz z architektką Adrienne Gorską de Montaut (Adrianną Górską, siostrą Tamary Łempickiej). Otworzyła butiki z autorskimi kreacjami w Paryżu na Champs-Elysées i w Monte Carlo. Pomnik Léona Bluma jej dłuta stoi w Narbonie na południu Francji. Swoje prace prezentowała m.in. na wystawie Sztuki Dekoracyjnej w 1925 roku, gdzie zdobyła złoty medal, na Wystawie Kolonialnej w 1931 roku i Międzynarodowej Wystawie „Sztuka i Technika w Życiu Współczesnym” z 1937 roku w Paryżu, gdzie również otrzymała złoty medal. Uczestniczyła w paryskich Salonach – Jesiennym, Niezależnych i Tuileryjskim.

Więcej informacji – klik

/materiały prasowe/


Przeczytaj też:

Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzea za darmo Warszawa – klik
Filmy VR – Wirtualny Teatr Historii – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik
Reklama