Warszawskie Linie Turystyczne 2024

promy przez wisłe

W środę, 1 maja startuje tegoroczny sezon Warszawskich Linii Turystycznych. Na Wisłę wypłyną lubiane promy, do Serocka popłynie statek.

Warszawskie Linie Turystyczne to nie tylko wakacyjna rozrywka, ale także sposób na poznanie Warszawy, jej zabytków i ciekawych miejsc z innej perspektywy. Przejazd zabytkowym tramwajem czy autobusem pozwala poczuć powiew historii, jest atrakcją dla dzieci i dorosłych oraz aktywną formą spędzenia wolnego czasu. Z kolei przeprawa przez Wisłę promem pozwala zobaczyć miasto z zupełne innej strony, dopłynąć na plażę czy zmienić brzeg podczas przejażdżki rowerem.

W ofercie Warszawskich Linii Turystycznych są bezpłatne rejsy promami „Słonka”, „Pliszka” i „Wilga”.

Promy kursują w dni wolne od 1 maja do 22 września. W wakacje, od 1 lipca do 31 sierpnia, przeprawy działają codziennie.

Linia tramwajowa 36 i linia autobusowa 100

1 maja na torowiska wyjadą zabytkowe tramwaje linii 36, a w wakacje kursować będzie również linia „T”.

W maju na tory wyjadą zabytkowe tramwaje linii 36. Będą jeździły trasą: PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – gen. W. Andersa – A. Mickiewicza – J. Słowackiego – METRO MARYMONT. Z ich okien można podziwiać malowniczą ulicę Filtrową z pamiątkowymi, powstańczymi kotwicami na murach, ulicę Marszałkowską z socrealistyczną Marszałkowską Dzielnicą Mieszkaniową oraz zielony Żoliborz i jego modernistyczną zabudowę.

https://www.wtp.waw.pl/warszawskie-linie-turystyczne/linia-tramwajowa-t/

Linia 100

Po stołecznych ulicach jeździły będą też – na linii 100 – zabytkowe ikarusy i słynny jelcz – „ogórek”.

Trasa linii 100

DW. CENTRALNY – E. Plater – Świętokrzyska – Prosta – Towarowa – Okopowa – Anielewicza – Świętojerska – Bonifraterska – Konwiktorska – Sanguszki – Wybrzeże Gdańskie – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Targowa – Ratuszowa – Wybrzeże Helskie – Wybrzeże Szczecińskie – most Świętokrzyski – Zajęcza – Topiel – Kruczkowskiego – Książęca – Al. Ujazdowskie – Bagatela – Marszałkowska – Al. Jerozolimskie – DW. CENTRALNY

Autobusy linii 100 zaczynają i kończą trasę na przystanku Dw. Centralny 22 – w trzeciej alejce od budynku dworca w stronę centrum handlowym.

Linia kursuje od 1 maja do 22 września w soboty, niedziele i święta oraz dodatkowo 2 i 31 maja oraz 16 sierpnia.

Rozkład jazdy – klik

https://www.wtp.waw.pl/warszawskie-linie-turystyczne/linia-autobusowa-100/

Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa i linia autobusowa 51

Inną propozycją na weekend poza stolicą jest Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa. WLT organizuje pierwszy przejazd 1 maja, a następnie co sobotę do końca wakacji. W ofercie jest również opcja cateringowa na grilla lub ognisko.

Statek do Serocka

To prawdziwa wyprawa – statek „Zefir” wypływa z przystani na Żeraniu i kanałem oraz przez Zalew Zegrzyński dopływa do Serocka. Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego, a Zalew Zegrzyński to prawdziwy raj dla wędkarzy, amatorów sportów wodnych i plażowiczów. W czasie rejsu statek dodatkowo podpływa pod ruiny starego mostu z 1897 roku, który został wysadzony przez wycofujące się wojska rosyjskie w 1915 roku. „Zefir” zabiera na pokład 98 pasażerów. Na statku jest grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami. W Serocku przewidziano czas na odpoczynek na lądzie (ok. 2 h), a następnie powrót do Warszawy.

Statek do Serocka będzie pływał od 1 maja do 22 września 2024 roku, w soboty, niedziele i święta.

Bilety na rejs można kupić:

Szczegółowe informacje o Warszawskich Liniach Turystycznych znajdują się tu: https://www.wtp.waw.pl/warszawskie-linie-turystyczne/


Przeczytaj też:

Muzeum Narodowe w  Warszawie
Muzea za darmo Warszawa – klik
Wydarzenia w  Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania  Warszawskiego – klik
Reklama