
Sześć produkcji filmowych zrealizowanych w technice wirtualnej rzeczywistości można obejrzeć w ramach „Wirtualnego Teatru Historii”, działającego w nowo otwartej galerii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Okno na Kulturę”. Do filmów zrealizowanych przez Biuro „Niepodległa”: „Wiktoria 1920”, „Dża-Dża”, „Nie kochać w taką noc” oraz „Kino” dołączyły „Kartka z Powstania” – pierwsze polskie widowisko historyczne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości przez Narodowe Centrum Kultury oraz „MS Piłsudski – podwodna misja” – najnowsza produkcja Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to nowoczesny projekt popularyzujący historię Polski dzięki technologii Virtual Reality. Zasiadając w obrotowych fotelach, zakładając specjalne gogle i słuchawki, widzowie mają niezwykłą okazję spotkać się z ciekawymi postaciami z polskiej historii oraz poznać ich losy. Pokazy stanowią atrakcję dla starszych i młodszych, należy jednak pamiętać że seanse w technologii VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12 roku życia, osób cierpiących na epilepsję oraz kłopoty z błędnikiem.
W galerii „Okno na Kulturę” prezentowany będzie repertuar złożony z produkcji przygotowanych przez Biuro „Niepodległa”. Do wyboru będą filmy:
- „Dża-Dża” – dramat wojenny o utytułowanej polskiej tenisistce Jadwidze Jędrzejowskiej;
- „Nie kochać w taką noc” – komedia muzyczna w międzywojennym kabarecie z gwiazdą – Aleksandrem Żabczyńskim w roli głównej;
- „Kino” – film szkatułkowy o Kazimierzu Prószyńskim w 120. rocznicę stworzenia pierwszej polskiej produkcji fabularnej;
- „Wiktoria 1920” – film, w którym widz staje się bohaterem sierpnia 1920, gdy podczas wojny polsko-bolszewickiej rusza dostarczyć depeszę do Warszawy.
- „Kartka z Powstania” – film powstał w 2018 roku dla upamiętnienia 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przenosząc widza w czasie do sierpnia 1944 r., gdzie wciela się w postać żołnierza powstańczego oddziału, pozwala mu poczuć emocje, które towarzyszyły powstańcom.
- „MS Piłsudski – podwodna misja” – film przygodowy jest niemal realną podróżą Transatlantykiem MS „Piłsudski” za czasów jego świetności. Statek, będący dumą II Rzeczypospolitej, został zbudowany na zamówienie polskiego rządu w stoczni w Trieście, wraz z bliźniaczym statkiem MS „Batory”, i zwodowany w grudniu 1934 r.
Adres: Krakowskie Przedmieście 15/17
Galeria jest otwarta codziennie, od 11:00 do 19:00.
Wstęp jest bezpłatny
źródło i opisy filmów: https://www.gov.pl/web/kultura/wirtualny-teatr-historii