Powstanie wojskowy tymczasowy szpital na Okęciu

Na terenie wojskowej bazy na Okęciu trwają prace związane z uruchomieniem drugiego szpitala tymczasowego w Warszawie. Szpital będzie prowadzony przez Wojskowy Instytut Medyczny, a więc przez elitę jeżeli chodzi o wojskową służbę zdrowia, jak również cywilną. Na jego czele stanie Pan generał profesor Grzegorz Gielerak, który należy do najlepszych – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

16 listopada br. szef MON podczas konferencji prasowej przedstawił założenia funkcjonowania nowego wojskowego tymczasowego szpitala, który powstaje w Warszawie, i w którym będą leczeni pacjenci zarażeni koronawirusem. Minister przedstawił także ofertę pracy dla medyków, którzy chcieliby dołączyć do zespołu lekarzy WIM i rozpocząć pracę w szpitalu. W konferencji uczestniczył gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

– Szczególnie teraz, kiedy mamy do czynienia z epidemią, Wojsko Polskie jest zaangażowane w pomoc świadczoną cywilnej służbie zdrowia. Jest zaangażowane w działania, które służą pomocy wszystkim pacjentom. Tak jest w przypadku wojskowej służby zdrowia, tak jest też w przypadku żołnierzy zarówno wojsk operacyjnych, jak i wojsk obrony terytorialnej, jest to związane właśnie z gotowością bojową – mówił minister podczas konferencji.

Powstający na warszawskim Okęciu wojskowy, tymczasowy szpital będzie przygotowany na przyjęcie 250 chorych. Będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego – jednego z najlepszych szpitali w kraju. Dyrektorem medycznym placówki zostanie kpt. dr n. med. Jacek Siewiera, uczestnik misji medycznych w Lombardii i Chicago. Wśród personelu medycznego znajdą się doświadczeni lekarze. – To są doświadczenia, które zespół zdobył np.: świadcząc pomoc we Włoszech wiosną tego roku, kiedy mieliśmy do czynienia z pierwszą falą epidemii. To są też doświadczenia związane z umiejętnościami, z codzienną pracą, to zespół ludzi doświadczonych i bardzo profesjonalnych – dodał szef MON.

Podczas konferencji minister Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że personel musi być znacznie szerszy niż tylko obecni pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego. – Zapraszamy do tego, żeby zgłaszali się lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Jest 16 specjalności niezbędnych do tego, żeby szpital na Okęciu mógł funkcjonować – poinformował szef MON

Aplikację do pracy można zgłaszać przez specjalnie uruchomiony portal szpitaltymczasowy.wim.mil.pl.

– Przystępujemy do realizacji zadania, które wymaga poświęcenia i odwagi. Jeśli zatem ktokolwiek z was chce, jest gotowy do pracy w wyjątkowym zespole medyków, chce dać cząstkę Siebie , swojego profesjonalizmu, niezłomności, zaangażowania w opiece nad chorymi w opiece na COVID-19 to mogę z tego miejsca powiedzieć, że wasze miejsce jest w zespole – mówił podczas konferencji Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

Szef MON poinformował, że w szpitalu oprócz medyków z WIM pracować będą wojskowi studenci medycyny.

Wojsko Polskie aktywnie angażuje się w zwalczanie epidemii koronawirusa. Codziennie ponad 6 tysięcy żołnierzy zarówno WOT i wszystkich formacji operacyjnych wspiera system cywilny walki z wirusem i podejmuje różnorodne zadania. Dzięki decyzji ministra obrony narodowej 20 tys. żołnierzy jest gotowych do działań przeciwepidemicznych.

źródło: MON

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.