Rząd przekazał dwa respiratory do miejskich szpitali

Rząd przekazał dwa respiratory do miejskich szpitali

Mimo zapewnień rządu, że dysponuje niezbędnym sprzętem medycznym i środkami do zapobiegania epidemii koronawirusa, w minionym tygodniu do miejskich szpitali trafiły tylko dwa respiratory. Jedno z urządzeń nie może zostać uruchomione, ponieważ placówka nadal czeka na przyjazd firmy serwisowej.

Dla przypomnienia – w związku z apelem władz państwowych o zgłaszanie przez podmioty medyczne zapotrzebowania na sprzęt niezbędny do walki z COVID-19, władze Warszawy zwróciły się do Ministra Zdrowia oraz wojewody mazowieckiego o wyposażenie miejskich szpitali w najpotrzebniejszy sprzęt i wystąpiły m.in. o:

– 53 respiratory,

– 67 urządzeń do wysokoprzepływowej tlenoterapii,

– 180 kardiomonitorów z 11 centralami monitorującymi,

– 141 pomp infuzyjnych,

– 277 pulsoksymetrów,

– 233 dozowniki tlenu z nawilżaczami,

– 54 butle z tlenem,

– 50 łóżek szpitalnych z materacami przeciwodleżynowymi,

– 63 koncentratory tlenu

oraz 200 namiotów tlenowych do transportu chorych.

9 listopada Agencja Rezerw Materiałowych przekazała na czas epidemii dwóm miejskim szpitalom, tj. Bielańskiemu i Grochowskiemu, po jednym respiratorze. Urządzenie w Szpitalu Grochowskim zostało uruchomione dzisiaj, ale Szpital Bielański nadal czeka na ustalenie terminu uruchomienia respiratora przez firmę wskazaną do tego w umowie. Miejskie podmioty lecznicze otrzymały z ARM również środki ochrony osobistej.

Trudno zrozumieć sytuację, że respirator, który ratuje ludzkie życie, od tygodnia stoi w kartonie jak atrapa – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy i dodaje: – Zgodnie z przesłaniem Ministra Zdrowia „wszystkie ręce na pokład”, miejskie podmioty lecznicze z ogromnym poświęceniem zaangażowały się w walkę z COVID-19. Dla przypomnienia: sześć z dziesięciu szpitali nadzorowanych przez Warszawę, tj. Wolski, Praski, Czerniakowski, Inflancka oraz właśnie Grochowski i Bielański, zostały zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego włączone do II poziomu zabezpieczenia i leczeni są tam pacjenci z dodatnim wynikiem testu pod kątem zakażenia COVID-19.

Warszawa – blisko 31 mln zł dla miejskiej służby zdrowia

Wiceprezydent Kaznowska podkreśla również, że  w 2020 r. Warszawa przeznaczy blisko 31 mln zł na zakup sprzętu, aparatury medycznej i środków ochrony indywidualnej w związku z pandemią.

Za 7,7 mln zł z rezerwy kryzysowej miasta kupiliśmy już 30 stanowisk do intensywnej terapii wyposażonych w respiratory, kardiomonitory, stacje pomp infuzyjnych, łóżka z materacami przeciwodleżynowymi, ssaki medyczne oraz sześć aparatów do terapii nerkozastępczej i 10 urządzeń do dezynfekcji (biodekontaminacji). Z kolei wydatki z budżetu Warszawy na zakup milionów sztuk środków ochrony osobistej wyniosły łącznie 20 mln zł.

Przeznaczyliśmy również 1,6 mln zł na kontenery medyczne dla Szpitala Wolskiego i Szpitala Bielańskiego. Kontenery pomagają uporządkować ruch chorych, usprawnić izolację i obserwację potencjalnie zakażonych, a także poprawiają warunki higieniczno-sanitarne podczas przyjęcia pacjentów do SOR. Kontenery są wyposażone m.in. w łazienki, wózki leżące do transportu chorych – dzięki temu rozwiązaniu przy Szpitalu Bielańskim powstało już 12 dodatkowych miejsc leżących dla pacjentów SOR. System kontenerowy przy Szpitalu Wolskim zostanie uruchomiony w grudniu i będzie w pełni wyposażony w odpowiednie urządzenia medyczne: aparat USG, videolaryngoskop, defibrylator transportowy oraz systemu kardiomonitorujący wraz z centralą.

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.