Policyjne kontrole samochodów z wykorzystaniem analizatorów spalin w Warszawie

Policyjne kontrole samochodów z wykorzystaniem analizatorów spalin w Warszawie.

W stolicy trwają policyjne kontrole samochodów z wykorzystaniem analizatorów spalin. Działania wykonywane są z inicjatywy ratusza w ramach służb ponadnormatywnych finansowanych przez miasto oraz z użyciem aparatury zakupionej przez Warszawę.

Kontrole organizowane są jednocześnie w kilku miejscach o dużym zagęszczeniu ruchu samochodowego w centrum oraz na obrzeżach miasta. Są nasilane w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego. W planach jest ich regularne powtarzanie.

Groźny smog kalifornijski
Celem akcji jest wyeliminowanie z ruchu pojazdów przekraczających normy emisji spalin oraz edukacja kierowców. Jest to szczególnie ważne w lecie, kiedy mamy do czynienia z tzw. smogiem ozonowym (kalifornijskim). Powstaje on w wyniku fotochemicznej reakcji spalin samochodowych pod wpływem światła słonecznego i wysokiej temperatury. Jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Wysokie mandaty
Kierowcy pojazdów, które ze względu na zły stan techniczny lub usunięty filtr DPF zanieczyszczają powietrze ponad normy muszą się liczyć z mandatami do 500 złotych oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Warto więc nie tylko w trosce o dobre powietrze, ale też o własną kieszeń, zadbać o właściwy stan samochodu.

Miasto prowadzi także inne działania związane z poprawą jakości powietrza. Jednym z nich jest budowanie rozległej, precyzyjnej sieci monitoringu jakości powietrza w mieście. Dzięki niej kolejne kontrole jakości spalin będą odbywać się w precyzyjnie określonych lokalizacjach.

Nielegalne i szkodliwe
Dodatkowo przypominamy, iż pozostawianie samochodu z włączonym silnikiem na dłużej niż jedną minutę jest wykroczeniem, za który grozi mandat w wysokości 100 złotych. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że takie działanie jest nie tylko nielegalne, ale także szkodliwe dla zdrowia, klimatu i nieekonomiczne ze względu na marnotrawienie paliwa. Jeżeli więc nie jedziesz – wyłącz silnik. Niezmiennie zachęcamy też do korzystania z komunikacji publicznej, przesiadki na rower lub podróżowania z pasażerami.

Sprzęt od miasta
Stołeczny ratusz przekazał warszawskim policjantom 125 000 zł z przeznaczeniem na zakup (wrzesień 2017r.) urządzeń specjalistycznych do pomiaru zanieczyszczeń powietrza oraz pomiaru immisji hałasu. Dzięki dofinansowaniu Komenda Stołeczna Policji zakupiła: cztery urządzenia do pomiaru spalin (do silników z zapłonem iskrowym benzyna/LPG) – „Analizator spalin model Auto 4-1/MID” wraz z kompletnym wyposażeniem, oraz cztery urządzenia do pomiaru stopnia zadymienia spalin samochodowych (do silników diesla) – „Dymomierz model DS2PC” wraz z oprzyrządowaniem i oprogramowaniem. Więcej informacji tutaj.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.