Odkażanie drobnych skaleczeń – co należy wiedzieć?

Każdy człowiek codziennie jest narażony na wystąpienie niewielkich urazów czy drobnych skaleczeń. Uważać na siebie powinny przede wszystkim osoby uprawiające sport lub wykonujące zawód, w którym może dojść do zranienia. Jeżeli na powierzchni skóry wystąpi otarcie, warto wiedzieć, jak z nimi postępować.

Jak rozpoznać drobne skaleczenie?

Skaleczenie to przerwanie ciągłości powłok skórnych na rzecz mechanicznych, chemicznych czy termicznych uszkodzeń. Rany te znajdują się przeważnie na powierzchni skóry, nie przedostają się do głębszych jej warstw. W zależności od sposobu, w jaki doszło do uszkodzenia naskórka, wyróżnia się skaleczenia, ukłucia, otarcia czy oparzenia lub odmrożenia. Do drobnych ran można zaliczyć te urazy, które samodzielnie można opatrzyć i odkazić. Są to skaleczenia, z których nie wydobywa się duża ilość krwi, którą można szybko zatamować we własnym zakresie. Należy jednak pamiętać, że nawet najdrobniejsza rana może powodować dyskomfort i stany chorobowe, które trzeba już zgłosić specjaliście.

Pierwsza pomoc w przypadku drobnych skaleczeń

Bez względu na to czy rana powstała w przestrzeni domowej czy w pracy, należy ją bezzwłocznie opatrzyć. Zawsze trzeba mieć dobrze wyposażoną apteczkę w ustalonym miejscu, aby bez problemu z niej skorzystać. Wszelkie preparaty można kupić przez Internet, nie wychodząc z domu, a należą do nich: plastry z opatrunkiem, płyny antyseptyczne, jałowe gaziki, bandaże czy maści przyspieszające gojenie się ran. Zobacz, jak w kilku krokach poradzić sobie ze skaleczeniem.

Oczyszczanie rany

Świeżo powstała rana wymaga dokładnego oczyszczenia, aby usunąć z jej powierzchni wszelkie bakterie i wirusy chorobotwórcze. Podczas wystąpienia krwawienia trzeba je zatamować, przykładając czysty gazik do skaleczenia. Następnie można delikatnie umyć ranę pod bieżącą wodą z mydłem, które działa odkażająco. Kiedy nie ma się dostępu do wody, zranienie można oczyścić solą fizjologiczną lub wodą utlenioną. Na tym etapie należy pozbyć się ewentualnych ciał obcych, takich jak niewielki pył czy fragmenty innych zanieczyszczeń, które nie wbiły się w skórę. Pamiętaj, gdy szkło lub inny przedmiot utkwi głęboko w tkance, nie można samodzielnie go wyjmować, ponieważ może dojść do ostrego krwotoku.

Dezynfekcja drobnego skaleczenia

Kiedy rana jest już wstępnie oczyszczona, można przejść do dezynfekcji skóry. W tym celu należy użyć preparatów o działaniu antyseptycznym, które wspomogą także gojenie się rany. Substancje bakteriobójcze nie mogą zawierać w składzie alkoholu, ponieważ ma on drażniący wpływ na odsłonięte tkanki skórne. Z tego powodu nie wolno odkażać ran perfumami lub czystym spirytusem, gdyż to niepotrzebnie wysuszy zranienie. Po zdezynfekowaniu skóry trzeba lekko osuszyć brzegi rany, aby nałożyć opatrunek.

Zakładanie opatrunku na ranę

Czysta rana wymaga ochrony, aby nie przedostawały się do niej zanieczyszczenia z otoczenia zewnętrznego oraz nie ocierała się dodatkowo o ubranie. Ważne jest, aby nie stosować opatrunków z waty, której włókna przykleją się do świeżej rany i utrudnią jej gojenie. Na niewielkie skaleczenia wystarczy przykleić plaster z opatrunkiem, który utrzyma odpowiednie warunki higieniczne. Rany na większej powierzchni można zabezpieczyć też bandażem. Obecnie popularne są opatrunki w żelu, który zastyga na powierzchni skóry, tworząc warstwę ochronną i nawilżającą. W ten sposób rana ma dostęp zarówno do powietrza, jak i substancji przyspieszających proces gojenia.

 

Każdy z nas narażony jest na niespodziewane skaleczenia czy otarcia. Spacer w niewygodnych butach czy skaleczenie nożem kuchennym to typowe sytuacje, w których dochodzi do urazów. Nie są to jednak groźne wypadki, dlatego zdecydowanie poradzisz sobie z nimi samodzielnie. Wyposażona apteczka i powyższe wskazówki z udzielania pierwszej pomocy maksymalnie ułatwią opatrzenie rany.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.