Koncert Inauguracyjny 60-edycji JAZZ Jamboree 2018.
Jubileuszowy festiwal zainicjuje plenerowy, otwarty dla publiczności koncert 29 września 2018 roku. Wydarzenie odbędzie się na Pl. Trzech Krzyży, nawiązując do związanego z tym miejscem Leopolda Tyrmanda – miłośnika jazzu, autora legendarnej nazwy festiwalu i mistrza ceremonii jego pierwszej edycji.
Koncert otworzy nowojorski pianista i wokalista Peter Cincotti wraz ze swoim trio. Następnie usłyszymy międzynarodowe trio Leszka Możdżera, tworzone wspólnie z Zoharem Fresco oraz Larsem Danielssonem. Będzie mocno międzynarodowo i jazzowo.
29 września 2018, godz. 18:30
Plac Trzech Krzyży, Warszawa
WSTĘP WOLNY
PETER CINCOTTI
88 klawiszy, stołek I mikrofon. Daj te rzeczy Peterowi Cincottiemu, a zabierze cię dokądkolwiek zechcesz.
Jak pilot w kokpicie, gdy Cincotti zasiada za fortepianem to jakby świat był na wyciągnięcie ręki. I tym razem, na jego długo wyczekiwanym nowym albumie, rzeczywiście podróżuje “Long Way From Home” ( Daleko od Domu).
“ Nigdy wcześniej nie użyłem fortepianu w ten sposób. Kilka lat temu zaczął mieć wizję albumu, na którym wprowadzam aktywne, rytmiczne brzmienie fortepianu w krajobraz współczesnej muzyki.”
Peter nauczył się grać na instrumencie w tym samym wieku, w którym uczył się chodzić i mówić. Gra na fortepianie jest dla niego nieodłączną częścią podstawowych elementów życia. „To nie było coś, o czym kiedykolwiek myślałem, to było po prostu coś, co zrobiłem” – wspomina. „W miarę, jak się starzeję, świadomie przekroczyłem linię uczenia się i uczę się za dużo. Z chwilą, gdy robi się zbyt oficjalnie, to koniec. “
Cincotti urodził się i wychował w Nowym Jorku, większość swojego dzieciństwa spędzając w ciągu dnia w szkole, zaś wieczorami I nocami grając w klubach. Legendarny producent muzyczny Phil Ramone odwiedził pewnej nocy klub, w którym grał Cincotti.To odkrycie, doprowadziło Ramone’a do wyprodukowania debiutanckiego albumu Petera, który osiągnął szczyt na listach przebojów Billboardu, czyniąc 18-letniego Cincottiego najmłodszym artystą, który kiedykolwiek tego dokonał.
Od tego czasu Peter występował w najbardziej prestiżowych miejscach na świecie, od Carnegie Hall po L’Olympię w Paryżu, współpracując z takimi artystami od Andrei Bocelli po Davida Guettę. Występował w przebojowych filmach takich jak Spiderman 2, reprezentował światową modę marki Ermenegildo Zegna i Toda, a niedawno pojawił się jako sam w sezonie 3 z serialu House Of Cards, śpiewając duet z prezydentem granym przez Kevina Spaceya.
Jego żywe i społecznie świadome pisanie piosenek przykuło uwagę 16-krotnego zwycięzcy nagrody Grammy, Davida Fostera, który wyprodukował trzeci album Cincottiego East Of Angel Town, wydając piosenkę „Goodbye Philadelphia”, która stała się hitem za oceanem, osiągając pierwszą dziesiątkę na listach przebojów Pop Radio w całej Europie.
Doświadczenia Petera ukształtowały jego muzykę na przestrzeni lat, zmieniając warstwy jego brzmienia i wymiary jego stylu. Z tego powodu jego fani czekają na każdy jego nowy album, jakby byli niemal czytelnikami, którzy pragną dotrzeć jak najszybciej do następnego rozdziału swojej ulubionej książki. Cincotti zmieniał gatunki i miksował wpływy oraz style na różne sposoby, ale jego historia rozgrywa się obecnie na niezbadanym terenie, czego wyrazem jest jego nowy album “Long Way From Home.”
Napisany, zaranżowany i wyprodukowany przez Cincottiego album, jest kolekcją piosenek oraz wynikiem „przeniesienia moich fortepianów do domu na Jersey Shore, zbudowania studia nagraniowego i spędzania większości z ostatnich dwóch lat za stołem mikserskim” jak sam tłumaczy.
„Świetnie było pracować przez całą noc bez żadnych narzekającyh sąsiadów , jak to było wcześniej w Nowym Jorku i realizować na gorąco każdy pomysł jaki zakiełkował w mojej głowie. Jestem pewien, że po drodze, niekiedy mocno mnie poniosło. W pewnym momencie, ilekroć zasnąłem, w moim śnie pojawiała się nowa piosenka. Natychmiast po przebudzeniu zapisywałem je na gorąco. Kilka piosenek na tym albumie zostało tak właśnie napisanych. Doszedłem do punktu, w którym czułem, że nawet już nie komponuję, tylko zapisuję to, co już mi się wcześniej przyśniło”.
MOŻDŻER DANIELSSON FRESCO TRIO
Leszek Możdżer – fortepian
Lars Danielsson – kontrabas
Zohar Fresco- perkusja
Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. Ostrogi zdobył w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20 urodziny. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla obfitego deszczu nagród, jakie miały spaść na niego przez następne lata. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników „Jazz Forum” w kategorii ‘Fortepian’ i został też wielokrotnie uznany Muzykiem Roku.
Leszek Możdżer nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką (Pożegnanie z Marią), Januszem Muniakiem (One And Four), Michałem Urbaniakiem (Live In Holy City), Piotrem Wojtasikiem (Lonely City i Quest z Billym Harperem oraz Hope z Dave’em Liebmanem), Adamem Pierończykiem (Live In Sofia i 19-9-1999), Henrykiem Miśkiewiczem (Ja nie chcę spać), Anną Marią Jopek (m.in. Bosa, Barefoot, Upojenie, Farat). Nagrywał też ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. przy Requiem dla mojego przyjaciela oraz 10 łatwych utworach na fortepian). Od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem (nagrania dla wytwórni 20th Century Fox oraz Mira Max)– wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland.
Możdżer koncertował i nagrywał też z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak : David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow, Eddi Daniels, Tan Dun. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych i autorskiego trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco.
Od roku 2011 Leszek Możdżer jest Dyrektorem artystycznym plenerowego festiwalu muzycznego nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu – Enter Music Festival.
Do chwili obecnej Leszek Możdżer nagrał ponad 100 albumów, w tym wiele pod własnym nazwiskiem.
Partnerzy strategiczni wydarzenia : ETHOS, AUDI CITY WARSZAWA, SHERATON
https://www.facebook.com/events/2103872919872733/
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.