Finisaż wystawy OBCY W DOMU. WOKÓŁ MARCA ’68

Finisaż wystawy OBCY W DOMU. WOKÓŁ MARCA ’68.

Muzeum POLIN zaprasza na finisaż wystawy OBCY W DOMU. WOKÓŁ MARCA ’68, którą obejrzało już 110 tysięcy zwiedzających – to najwyższa jak dotąd frekwencja na wystawie czasowej w historii Muzeum.

W marcu br. w 50. rocznicę antysemickiej kampanii propagandowej 1968 roku w Muzeum POLIN została otwarta wystawa „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”. Opowiada ona o przyczynach, przebiegu i dalekosiężnych konsekwencjach wydarzeń, które zmusiły do wyjazdu z Polski ok. 13 tysięcy osób uznanych za „obce”. Ekspozycję, na tydzień przed jej zakończeniem, obejrzało już 110 tysięcy widzów – to najwyższa jak dotąd frekwencja na wystawie czasowej w historii Muzeum. Wystawę można oglądać do poniedziałku 24 września, a na zakończenie Muzeum przygotowało atrakcje.

Dotąd na takie zainteresowanie mogły liczyć najbardziej popularne wystawy sztuki w Warszawie.
W dziedzinie ekspozycji historycznych, możemy mówić o zupełnie bezprecedensowej liczbie odwiedzin, a mamy przed sobą jeszcze trzy tygodnie. To oczywiście duża satysfakcja
– powiedziała zastępczyni dyrektora ds. programowych Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Jolanta Gumula.

Nawiązując do wydarzeń marcowych wystawa pomaga zastanowić się nad wciąż aktualnymi problemami – przymusową emigracją i związanym z nią poczuciem obcości, utratą domu, bliskich
i odcięciem od korzeni. – Dostaliśmy wiele pozytywnych opinii, nie tylko z Polski, ale również
z zagranicy. Są to opinie historyków, muzealników, kuratorów i krytyków. Zwracają oni przede wszystkim uwagę na to, że w wiarygodny i systematyczny sposób pokazujemy bieg wydarzeń historycznych, a także odwołaliśmy się do współczesnych i uniwersalnych problemów: kryzysu uchodźczego czy szerzącej się w Internecie mowy nienawiści –
dodała dyrektor Gumula.

Finisaż wystawy i programu „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”

W niedzielę 23 września Muzeum zaprasza wyjątkowo na bezpłatny dzień wstępu na wystawę.

Godziny otwarcia:

21.09, piątek, godz. 10.00-18.00

22.09, sobota, godz. 10.00-20.00

23.09, niedziela, godz. 10.00-20.00- wstęp wolny na wystawę

Wydarzenia towarzyszące:

23.09 – niedziela, godz. 20.30 – 68 obcych osób. Instalacja o przemocy na głosy i ruch | Performans na wystawie „Obcy w domu” (bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł)

Reżyser Grzegorz Laszuk stawia pytania, czy wydarzenia Marca ’68 były jednym z typowych momentów przemocy w historii człowieka i czy do podobnych wydarzeń dojdzie w przyszłości? Uczestnicy będą mogli porównać swoje odczucia o  dotyczące sytuacji w Polsce i świecie z opiniami uczestników warsztatów, które poprzedzały performans.

24.09, poniedziałek, 10.00-18.00 – OSTATNI DZIEŃ ZWIEDZANIA WYSTAWY

24.09, poniedziałek 19.00 – Aukcja charytatywna oryginalnych i poddanych renowacji krzeseł i foteli
z lat 60-tych znajdujących się na wystawie „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”. Aukcja wesprze Kuchnię Konfliktu, organizację działającą na rzecz uchodźców (wstęp wolny).

W dni płatne wstęp na wystawę:

12 zł – normalny; 8 zł – ulgowy; 1 zł – karta warszawiaka (tylko w kasie muzeum za okazaniem karty)

Ostatnie wejście na wystawę – 1h przed zamknięciem muzeum.

6,7 października, godz. 19.00 i 1,2 grudnia, godz. 15.00 w Muzeum POLIN – Spektakle teatralne „Dawid jedzie do Izraela” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego z tekstem Huberta Sulimy, koprodukcja TR Warszawa i Muzeum POLIN.

Wystawa „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” – do 24 września

W marcu 1968 r. protesty studentów przeciw polityce władz komunistycznych przerodziły się
w masowy bunt młodzieży. Odpowiedź reżimu stanowiły brutalne represje i antysemicka kampania propagandowa połączona z czystką w aparacie władzy. Skutkiem Marca ’68 była pacyfikacja życia intelektualnego i wymuszona emigracja.

Wystawa „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” ma charakter historycznej opowieści. Pokazuje najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne lat 60. ubiegłego wieku, wyjaśniając przyczyny
i przebieg kampanii antysemickiej, której kulminacją było wyrzucenie z kraju ok. 13 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego. Tytuł ekspozycji odnosi do poczucia bezpieczeństwa i przynależności związanych z domem, a także do szoku, gdy to poczucie zostaje człowiekowi odebrane.

Część wystawy poświęcona emigracji marcowej jest zbudowana wokół metaforycznej instalacji nawiązującej do dawnego wyglądu warszawskiego Dworca Gdańskiego, z którego w 1968 roku wyjeżdżały pociągi wypełnione podróżnymi z biletem w jedną stronę. W szklanej hali dworca, symbolicznej przestrzeni pożegnań z Polską, posłuchamy historii tych, którzy wyjechali
i tych, którzy pozostali w kraju. Nad zwiedzającymi będzie górował neon – projekt artystyczny kuratorki wystawy, Natalii Romik i Sebastiana Kucharuka. To litery „WAR” wyjęte z oryginalnego neonu z Dworca Gdańskiego prezentowane w formie umyślnie rozpadającego się napisu „Warszawa Gdańska”. Kolejne sekcje wystawy opowiadają o życiu uchodźców po wyjeździe z Polski. Obok materiałów historycznych o nastrojach i doświadczenia tzw. „pokolenia marca” mówią także liczne dzieła artystyczne. Zobaczymy prace Leszka Sobockiego z cyklu „Marzec ’68” czy Macieja Bieniasza i Erny Rosenstein, ukazujące powidoki marcowych wydarzeń. Na wystawie również zaprezentowana jest praca Krzysztofa Wodiczko, ukazująca symboliczną projekcję na pomniku Adama Mickiewicza.

Jednym z filarów wystawy są relacje świadków historii – pełne emocji, ale i refleksji. – Naszym zamierzeniem jest uniwersalizacja doświadczeń wyjeżdżających po Marcu poprzez pokazanie ich aktualności w nowych, współczesnych kontekstach – mówią kuratorki wystawy, Natalia Romik (Kolektyw SENNA) i Justyna Koszarska-Szulc (Muzeum POLIN). Doświadczenia te mają nakłonić do pogłębionej refleksji nad sensem wydarzeń Marca ’68. Refleksja widzów stanie się integralną częścią wystawy, rodzajem „żywego wkładu” w ekspozycję. Rzetelna narracja historyczna w połączeniu
z nowoczesnymi formami wystawienniczymi to nasza recepta na skuteczną edukację na temat wydarzeń Marca ‘68 –
tłumaczą Romik i Koszarska-Szulc.

W górnej sali wystawy powstało Archiwum Marca, w którym pokazywane są pamiątki, zdjęcia
i dokumenty związane z pożegnaniami i wyjazdami z Polski. Listy, fotografie, pamiętniki, dokumenty związane z utratą pracy, emigracją, czy przedmioty codziennego użytku zabrane w drogę lub zostawione przyjaciołom w Polsce, stały się unikatowymi nośnikami pamięci dla przyszłych pokoleń.

– To partycypacyjna część wystawy – mówi Aleksandra Przeździecka-Kujałowicz, opiekunka zbiorów –

Dwie z czterech gablot na początku były puste i czekały na pamiątki pozostawione przez zwiedzających. Teraz pojawiły się w nich przedmioty podarowane bądź użyczone Muzeum na potrzeby wystawy. Za każdym z nich kryje się osobista historia wyjazdu bądź pożegnania bliskich.

Ekspozycja „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” została opracowana przez kuratorki Natalię Romik (Kolektyw SENNA) i Justynę Koszarską-Szulc (Muzeum POLIN) a zaprojektowana przez Kolektyw SENNA. Jest udostępniana w Muzeum POLIN w Warszawie od 9 marca do 24 września 2018 roku.

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.