Jaki nóż wybrać na wyprawę survivalową?

Wybierasz się na wakacyjną wędrówkę? Nie zapomnij o najważniejszych akcesoriach turystycznych. W tej kategorii mieszczą się nie tylko apteczka, kompas, czy mapa, ale również noże. Jaki model sprawdzi się na survivalową wyprawę?

Nóż dopasowany do konkretnych potrzeb

Survival to specyficzny sposób podróżowania. Ma wiele odmian, także miejską, ale w każdej z nich chodzi o maksymalną samowystarczalność. W lżejszej, popularniejszej wersji jest to turystyka przygodowa, praktykowana nawet przez całe rodziny. Co przydaje się podczas takiej wyprawy? Na pewno nóż. Sprawdzi się w lesie, na biwaku, podczas łowienia ryb, ale też przy dzieleniu jabłka na kilka części. Najlepiej zainwestować w model solidny, który posłuży przez wiele lat. Jesteś miłośnikiem noży składanych? A może wolisz noże z głownią stałą? Jedne i drugie znajdziesz w Birka Shop. Która opcja jest bardziej praktyczna?

Noże do plecaka i kieszeni

Jeśli cenisz funkcjonalne akcesoria, z pewnością jesteś posiadaczem noża składanego. Zajmuje mało miejsca i łatwo go schować. Sprawdzi się w codziennym użytkowaniu, ale też w różnych sytuacjach w terenie. Przetniesz nim zablokowane pasy samochodowe, jak również linę czy gałęzie. Zwróć uwagę na noże EnZo. Mogą się różnić od siebie wielkością, ale mają ten sam mechanizm. Są bezpieczne, ponieważ idealnie kryją całe ostrze. Ich głownię uruchomisz tylko wtedy, gdy będzie potrzebna. Profilowana rękojeść sprawia, że będą wygodne zarówno w mniejszej, jak i większej dłoni. Jednostronny klips tip up pozwala na noszenie noża przypiętego do krawędzi kieszeni, paska czy też kamizelki.

Noże z głownią stałą

Szukasz noża do zadań specjalnych? Sięgnij po noże z głownią stałą. Ich konstrukcja uniemożliwia złożenie, dlatego muszą być trzymane w specjalnej pochwie. Dobrze leżą w ręce, więc łatwiej nimi operować. Jaki model wybrać? To zależy. Cienkie i długie ostrze świetnie sprawdzi się do filetowania ryb. Natomiast krótszy i węższy doskonale odnajdzie się przy przygotowaniu posiłków, ognisku, czy też na zwykłym biwaku. Możesz nim obierać, kroić, porcjować. Z kolei ostre zakończenie, przypominające nieco dziób ptaka dobrze spisze się w czynnościach typu drążenie. 

Noże na wyprawy wakacyjne powinny być ostre, mocne i trwałe. We wspomniany już sklepie Birka Skop znajdziesz modele wraz z dedykowanymi pochwami. W ten sposób uchronisz siebie przed przypadkowym skaleczeniem, a sam nóż przed uszkodzeniem mechanicznym.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.