Mural z wizerunkiem Anny Bilińskiej na Smolnej

W Warszawie na ulicy Smolnej 15 można już obejrzeć mural przedstawiający Annę Bilińską. Projekt towarzyszy nowo otwartej wystawie Artystka. Anna Bilińska 1854–1893 w Muzeum Narodowym. Mural powstał dzięki współpracy Muzeum i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Studentki Wydziału Malarstwa przygotowały prace będące reinterpretacjami autoportretów Bilińskiej. Jeden z projektów w ostatnich dniach czerwca br. zrealizowano w przestrzeni miejskiej.

Lektura biografii Bilińskiej pozwala poznać ją jako kobietę silną i pełną determinacji, zawodową artystkę, która zrobiła międzynarodową karierę. Te właśnie wątki stanowią motyw przewodni projektu. Autorki prac – przedstawicielki młodego pokolenia – dopiero wchodzą w świat sztuki. W malarstwie i życiowej drodze Bilińskiej znalazły twórczą inspirację.

Mural, poświęcony malarce należącej do pierwszej generacji zawodowych artystek w Polsce, przypomina także o obecności kobiet w historii sztuki – dlatego obok wizerunku malarki pojawiły się nazwiska innych twórczyń.

Mural powstał dzięki współpracy z Good Looking Studio i AkzoNobel. Będzie można go obejrzeć do końca lipca br. Wystawa Artystka. Anna Bilińska 1854–1893 w MNW potrwa do 10 października.

Artystki uczestniczące w projekcie: Anna Balcerak, Patrycja Chojnacka, Aleksandra Nowicka, Patrycja Serweta, Wiktoria Wojciechowska
kuratorzy projektu: Zofia Machnicka / MNW, Antoni Starowieyski / Wydział Malarstwa ASP w Warszawie

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.