Jaka jest najpopularniejsza grubość styropianu podłogowego?

Jaka jest najpopularniejsza grubość styropianu podłogowego?

Budowa domu to ogromna inwestycja, która wiąże się z licznymi wyzwaniami. Każdy najmniejszy krok powinien być jak najlepiej przemyślany. To niesamowicie istotna kwestia, od której w dalszej perspektywie zależeć będzie komfort życia domowników. Mowa tutaj m.in. o odpowiedniej izolacji budynku, czyli ścian, dachu, podłóg czy posadzek. W przypadku podłóg najczęściej wykorzystuje się styropian podłogowy, ale niewiele osób wie, jaka powinna być jego prawidłowa grubość.

Styropian podłogowy — zalety takiego rozwiązania

Na rynku dostępne jest mnóstwo rodzajów styropianów, które różnią się od siebie poszczególnymi właściwościami. Nie wszystkie są tak samo wytrzymałe i odporne np. na wchłanianie wody, ale ostatecznie ich przeznaczenie sprowadza się do roli izolatora. Styropiany wykorzystuje się do ocieplania dachów, fundamentów, ścian czy podłóg, a dzięki stosunkowo niskiej cenie — cieszą się one ogromną popularnością.

Podczas zakupu styropianu podłogowego należy zwrócić uwagę na jego oznaczenia. Nie każdy typ tego materiału wytrzyma duże obciążenia w postaci np. ciężaru samochodu w garażu. Popularnym rozwiązaniem są styropiany EPS oraz XPS. Te pierwsze oznaczają polistyren ekspandowany, gdzie liczba (np. EPS 100) oznacza ich wytrzymałość. Oprócz tego zawsze trzeba weryfikować, jaki współczynnik przewodzenia ciepła tj. lambda, posiada dany materiał.

Styropian jest materiałem praktycznie niepalnym, dlatego też w razie ewentualnego pożaru znacznie wolniej zajmuje się ogniem, co pozwala na szybką reakcję. W zależności od rodzaju materiału styropian jest też wytrzymały, odporny na działanie wody oraz na uszkodzenia mechaniczne.

Styropian podłogowy — jaka grubość jest najlepsza?

Wbrew pozorom wybór najgrubszego styropianu na rynku wcale nie musi być dobrym rozwiązaniem. Wszystko zależy od tego, jakie miejsce ma zostać ocieplone i na jakim efekcie końcowym danej osobie zależy. W przypadku podłóg przyjmuje się, że styropian powinien mieć grubość ok. 15 cm (w przypadku twardszych styropianów nawet mniej). Pozwala to zminimalizować straty ciepła w budynku o nawet kilkanaście procent.

Styropian podłogowy 5 cm stosuje się raczej na piętrach budynków. Zaleca się tutaj zakup płyt styropianowych, które dobrze wygłuszają dźwięki i kroki. Z kolei na poddaszu warto skorzystać ze styropianów podłogowych o grubości do nawet 30 cm.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Podczas zakupu styropianu warto też wziąć pod uwagę ogrzewanie podłogowe. Jeśli planujesz zainstalowanie takiego rozwiązania u siebie w domu, to wybrany rodzaj styropianu powinien cechować się odpowiednią wytrzymałością na odkształcenia i obciążenia. Na rynku dostępne są nawet specjalne rodzaje styropianów dla podłogówek, które ułatwiają układanie rurek grzewczych.

Warstwa izolacyjna w takiej sytuacji powinna mieć przynajmniej 3 cm, ale w przypadku pomieszczeń na gruncie mowa o nawet 9 cm. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z obsługą hurtowni.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://styro24.pl/styropian-podlogowy-c-3/grubosci-styropianu-c-31/styropian-podlogowy-5-cm-c-41/

/artykuł sponsorowany/