Jak wybrać swoją firmę logistyczną? Oto 5 wskazówek

Jak wybrać swoją firmę logistyczną

Wybór firmy logistycznej jest zależny od wielu czynników. Każdy przedsiębiorca chce wybrać transport w atrakcyjnej cenie, który jest bezpieczny, a przy tym oferuje wysoką jakość obsługi klienta. Poszczególne branże mają też swoje szczególne wymagania. Z naszymi poradami każdy rodzaj przedsiębiorcy będzie zadowolony ze swojego wyboru firmy logistycznej. 

Firma logistyczna – określ, czy potrzebujesz całej ciężarówki, czy wystarczy Ci transport LTL 

W zależności od ilości ładunku, który musisz wysłać, masz kilka opcji. FTL (full truckload) jest droższy, ale jest bezpieczniejszą i szybszą opcją. Oznacza to, że „wynająłbyś” całą ciężarówkę na przewożenie swoich towarów, która jechałaby z punktu A do punktu B bez dodatkowych postojów na załadunek i rozładunek w celu redystrybucji. Zwiększa to oczywiście bezpieczeństwo przesyłki, ponieważ wymaga to mniejszej ilości pośredników i przeładowywania Twoich towarów. 

Inną opcją jest LTL (mniej niż ciężarówka). Ta opcja oznacza, że podzielisz się kosztem całej ciężarówki z innymi spedytorami, którzy mają mniejsze ilości ładunku do przewiezienia. Oznacza to również, że Twój ładunek nie dotarłby bezpośrednio do miejsca przeznaczenia bez zatrzymywania się po drodze. Twoja przesyłka prawdopodobnie byłaby kilkakrotnie rozładowywana i ładowana w różnych terminalach, aby umieścić ją na ciężarówkach jadących w wymaganym kierunku. Jest to oczywiście tańsza opcja. 

Usługi logistyczne – weź pod uwagę wszelkie dodatkowe usługi, których możesz potrzebować 

Czy Twoje ładunki wymagają specjalnej ostrożności? Czy któraś z lokalizacji wymaga tylnej klapy do załadunku lub rozładunku towarów? Czy potrzebna jest mniejsza ciężarówka? Pamiętaj, żeby wybrać firmę, która oferuje usługi i pojazdy różnego rodzaju, jak również różne formy transportu: transport drogowy, fracht lotniczy, kolejowy i morski. Jeśli nie masz pewności, czy któraś usługa będzie niezbędna, najlepiej skontaktuj się ze swoim dostawcą lub klientem i zapytaj go bezpośrednio. Usługi te wiążą się z dodatkowymi kosztami, więc lepiej ustalić takie kwestie wcześniej i nie być zaskoczonym w ostatniej chwili. 

Usługi transportowe – porównaj stosunek ceny do czasu dostawy 

Nie wszyscy przewoźnicy oferują takie same warunki dostaw. Po pierwsze, niektórzy korzystają wyłącznie z samochodów ciężarowych, inni oferują wyłącznie transport kolejowy. Jeszcze inni oferują też fracht morski i lotniczy. Oczywiście zarówno ich ceny, jak i czas, w którym będziemy dostarczony towar, drastycznie się różnią. Porównuj opcje różnych przewoźników do czasu aż znajdziesz ofertę optymalną pod względem ceny i szybkości wykonania usługi. 

Handel międzynarodowy – pamiętaj, aby przeczytać opinie klientów 

Oczywiście sposób wysyłki nie jest jedyną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze przewoźnika. Również ich niezawodność, bezpieczeństwo przewożonych ładunków, oferowane dodatkowo usługi, jakość obsługi klienta i wiele innych czynników. Czy przewożą ładunek z punktu A do punktu B bez uszkodzeń lub strat? Czy dostarczają ładunki na czas? Czy są znani z dodawania dodatkowych opłat do końcowego rozliczenia? Jak wygląda ich obsługa klienta, czy można łatwo uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania? 

Te i inne kwestie będą na pewno opisane w opiniach wcześniejszych klientów. Dzięki nim uzyskamy prawdziwy obraz firmy, a nie tylko ten przedstawiany na stronie internetowej. Odpowiednio wczesne uzyskanie odpowiedzi na te pytania bardzo ułatwi nam współpracę z daną firmą. Warto poczytać też opinie klientów z naszej branży, którzy mają te same potrzeby, co my. 

Oceń doświadczenie firmy i jej pozycję na rynku 

Innym ważnym czynnikiem wartym rozważenia jest to, jakie doświadczenie ma dostawca usług logistycznych i jak stabilna jest jego pozycja na rynku. Zawsze lepiej jest wybrać firmę logistyczną, która ma co najmniej kilkuletnie doświadczenie. Przekłada się to na większą wiedzę o branży, najlepszych trasach, środkach transportu itp. Firma z ugruntowaną pozycją na rynku również lepiej sobie radzi z wszelkimi nieoczekiwanymi problemami, ale będzie to również oznaczać, że jej pozycja jest względnie stabilna i istnieje małe prawdopodobieństwo, że nagle zbankrutuje, pozostawiając nas w trudnej sytuacji. 

Ponadto firma logistyczna będzie odpowiedzialna za bezpieczeństwo wszelkich towarów lub produktów, które dostarcza w Twoim imieniu. W przypadku jakichkolwiek incydentów nie będziesz musiał się martwić o jej niewypłacalność i będziesz miał zapewnione odszkodowanie. 

/artykuł sponsorowany/