Pies rasowy – dlaczego warto wiedzieć co to właściwie oznacza?

pies rasowy

Psy rasowe znacznie różnią się od kundelków i warto sobie przyswoić obowiązującą definicję stosowaną przez kynologów. Taka świadomość pozwala cieszyć się obecnością zwierzęcia bez ryzyka utraty zdrowia i ponoszenia dodatkowych kosztów. Niektóre spośród ras są szczególnie zalecane początkującym hodowcom i domownikom. Niezależnie od tego, czy decyzja pada na zakup psa z rodowodem, czy zabranie kundelka ze schroniska, należy otoczyć go należytą opieką. Odwdzięczy się tym samym. Nie bez kozery mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka.

Co to znaczy „pies rasowy”?

Często można spotkać się z tym terminem w przestrzeni publicznej. Psy rasowe stanowią ozdobę domów i mieszkań, chlubę swego właściciela. Co to jednak tak właściwie oznacza i po czym poznać, że ma się do czynienia z psem o określonym rodowodzie? W obiegu krąży podstawowa definicja tego wyrażenia. Pies rasowy to pies o określonym fenotypie i prawidłowym genotypie. Fenotyp odpowiada za cechy zewnętrzne i behawioralne czworonoga. To jak wygląda, jaką ma sierść, jak skonstruowana jest jego psychika, to wszystko składa się na to, co określa się mianem fenotypu. Genotyp z kolei to pakiet genów. Badając je, można wyprowadzić pochodzenie danego stworzenia. Krótko mówiąc, psy o określonym drzewie genealogicznym, wyglądają specyficznie, mają określoną, typową dla swojej rasy psychikę i konkretny genotyp. W Polsce największym stowarzyszeniem zrzeszającym hodowców psów rasowych jest ZKwP. Więcej na ten temat przeczytasz klikając na link: https://canibu.pl/jak-rozroznic-hodowle-zrzeszona-w-zkwp-od-pseudohodowli/

Pies rasowy czy mieszaniec – na co się zdecydować?

Warto zacząć od różnicy. O ile można przewidzieć zachowanie psa rasowego, o tyle znacznie trudniej bawić się w probabilistykę w przypadku kundelka ze schroniska. Problem ten wynika z nieokreślonego pochodzenia zwierzęcia. Odporność na choroby czy zachowanie mieszańca stoi pod znakiem zapytania. To stanowi tak naprawdę największą różnicę między rasowymi psami a kundelkami.

Decyzja dotycząca sprowadzenia zarówno pieska rasowego, jak i również kundelka powinna być poprzedzona stosownym bilansem. Analizą „za” i „przeciw”. Oczywiście czując potrzebę wynikającą z dobroci serca, można zdecydować się na sprezentowanie kundelkowi domu i nowej rodziny. Mieszaniec odczuwa takie same emocje jak piesek rasowy. W obu przypadkach należy podchodzić z troską do nowego pupila i wykazywać się odpowiedzialnością.

Najpopularniejsze rasy psów w Polsce – ile kosztuje rasowe szczenię?

W Polsce popularnością cieszą konkretne rasy psów. Decydują o tym względy estetyczne, osobiste preferencje i sympatyczne usposobienie określonych czworonogów. Ile kosztuje szczenię popularnych ras w naszym kraju?

  • Maltańczyk. Szczenię tej rasy ma długą i jedwabistą sierść. Jest to drobny piesek o bardzo radosnym usposobieniu. Fikuśny wygląd i usposobienie decydują o tym, że są chętnie w Polsce wybierane. Ile kosztuje maltańczyk? Cena zależy od celu. Jeśli nabywcy przyświeca chęć hodowli maltańczyków, koszt szczeniaka wynosi od 3000 do 5000 zł.
  • Sznaucer miniaturowy. Ostatnimi czasy przedstawiciele tej rasy są coraz bardziej widoczne w polskich domach. Piesek ten ma długą, gęstą sierść, jest niewielki i ma zawadiackiego wąsa. Co ważne dla potencjalnego właściciela, sznaucerki są oddane i przyjacielsko nastawione do człowieka. Koszt zakupu szczenięcia tej rasy wynosi ok. 1500 zł.
  • Owczarek niemiecki. W istocie od tej rasy należałoby zacząć zestawienie. Owczarek niemiecki swą popularność w Polsce zawdzięcza serialowi „Czterej pancerni i pies”. Szarik tak zawładnął sercami widzów, że od tamtej pory częściej zaczął gościć w polskich domach i na podwórkach. Rasę tą chętnie przeszkala się do różnych zadań specjalnych. Pełni funkcję zwierzęcego opiekuna osób niepełnosprawnych, jest dobrym ratownikiem i wiernym kompanem. Cechuje się sporą inteligencją. Cena szczeniaka owczarka niemieckiego waha się między 5000 a 8000 zł.
  • Labrador. Ma wesołe usposobienie i chętnie lubi bawić się z dziećmi. To zdecydowanie faworyt, jeśli chodzi o rasy psów najczęściej spotykanych w Polsce. Przeciętny przedstawiciel tej rasy wymaga długich spacerów i ruchu na świeżym powietrzu. Cena szczenięcia oscyluje między 2 a 4 000 zł.
  • Jamnik. Ten nieprzeciętny, a dość specyficzny pies wciąż święci tryumfy. Jest podłużny i ma krótkie nóżki. Idealnie nadaje się jako towarzysz osób starszych. Przeciętna cena jamnika wynosi od 550 do 1500 zł.

Jeśli interesuje Cię tematyka psów rasowych odwiedź blog https://canibu.pl/ po więcej informacji na ich temat.

/artykuł sponsorowany/