Instalacja Jerzego Kaliny „W niebo stąpanie”

Instalacja Jerzego Kaliny „W niebo stąpanie”.

14 naturalnej wielkości figur. W ich rękach świeżo wypieczone bochenki chleba, uosabiające ofiary II wojny światowej, która w równym stopniu dotknęła niemal wszystkich mieszkańców Rzeczypospolitej. Bez względu na płeć, wiek i wyznanie.

Poruszająca ekspozycja „W niebo stąpanie” to dzieło Jerzego Kaliny – znamienitego i jednego z najbardziej wszechstronnych polskich artystów, przenikliwego komentatora współczesności.


Instalację „W niebo stąpanie” zobaczycie w Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury do 29 września 2019 r., od wtorku do niedzieli, w godzinach 11.00-19.00.

Wstęp wolny


O wystawie

Instalacja W niebo stąpanie składa się z 14 figur naturalnej wielkości, trzymających w rękach symbole religijne wypieczone z chleba – macewy, krzyże prawosławne, grekokatolickie, katolickie, symbole łemkowskie. Rzeźby uosabiają ofiary II wojny światowej. To cywile – dzieci, kobiety, osoby starsze – brutalnie pozbawieni życia. Niczym dybuki cały czas są obecni w przestrzeni świata realnego. Liczą na zbawienie. Na sprawiedliwość. Na pamięć. Los zamordowanych jest wspólny bez względu na wyznawaną wiarę. Ważnym elementem instalacji jest chleb – podstawowy
i powszedni pokarm, a także symbol religijny. Poprzez powszechne skojarzenie dzielenia się, łamania się nim chleb, wykorzystany przez Jerzego Kalinę jako tworzywo twórcze, staje się uniwersalnym symbolem solidarności, wspólnoty i bliskości.

Artysta umieszcza też w przestrzeni wystawy, choć osobno, piętnastą rzeźbę – postać chłopca, otoczonego ziemniakami. To metafora gehenny dziecka w czasie II wojny światowej, chłopca niosącego pod koszulą ziemniaki, zatrzymanego w drodze do domu.

O Jerzym Kalinie

Jerzy Kalina ukończył Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1971 r.). Uznawany za jednego z najbardziej wszechstronnych współczesnych polskich artystów, podejmował wiele różnych aktywności twórczych, które sam określał jako akcje plastyczne, rytualne, obrzędowe, determinaże, interwencje, piktogramy żyjące. Zapisał się w historii polskiej sztuki współczesnej jako rzeźbiarz, scenograf teatralny i filmowy, autor spektakli teatralnych oraz filmów animowanych i dokumentalnych, jeden z pierwszych polskich performerów. Jak wspomina oficjalny biogram artysty: od 40 lat jest wierny zasadniczej idei uprawianej przez siebie sztuki – ciągłemu poszukiwaniu, ostrej prowokacji, ekspresji społecznej, politycznej, religijnej i osobistemu wyznaniu.

Wstęp na wystawę bezpłatny!

Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury
Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa
Kuratorka: Agnieszka Bebłowska Bednarkiewicz
kordegarda.org

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.