II Warszawski Piknik Konserwatorski – Warszawa XVIII wieku

II Warszawski Piknik Konserwatorski.

W sobotę, 14 września, w godz. 12.00 – 17.00, zapraszamy mieszkańców na dziedziniec Pałacu Branickich przy ul. Nowy Świat 18/20 na Warszawski Piknik Konserwatorski. Udział w wydarzeniu nie wymaga zapisów i jest bezpłatny. Ciekawy program i niespodzianki – zapewnione.

Warszawskie detale – warsztaty formierskie
Warsztaty dla dorosłych oraz dzieci powyżej 6 lat. Polegać będą na samodzielnym wykonaniu gipsowych odlewów w formach silikonowych. Zajęcia przybliżą uczestnikom warsztat pracy XVIII-wiecznego formiera oraz technologie wykonania odlewów gipsowych. Uczestnicy warsztatów będą mieli do wyboru 10 różnych form, przedstawiających detale architektoniczne, które możemy podziwiać na elewacjach warszawskich pałaców czy kamienic. Skończone odlewy stają się własnością uczestników warsztatów.

Kruche piękno – warsztaty ceramiczne (Muzeum Warszawy)
Dlaczego porcelana była nazywana białym złotem? Jakie naczynia cieszyły się uznaniem króla Stanisława Augusta? Na warsztatach poczujemy jak w dawnej farfurni – wspólnie ozdobimy naczynia w stylu chinoiserie. Zanurzymy się w świat chińskich symboli i wykonamy z gliny figurki zwierząt – amulety.

Warsztaty miastotwórcze – parki kulturowe Warszawy
W atrakcyjnie zaaranżowanej przestrzeni namiotu znajdą się pomoce edukacyjne oraz stanowisko z warsztatem manualnym. Dostosowane będą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, tak by w jasny i ciekawy sposób opowiedzieć o parkach kulturowych. Warsztat odbędzie się pod szyldem projektowanie miasta idealnego.

Wehikuł czasu – warsztaty malarskie
Warsztaty artystyczne przybliżające historię i rozwój Warszawy od XVIII wieku. Na przygotowanych wcześniej wzorach dzieci będą mogły akwarelami i akrylami malować widoki zmieniającej się w czasie wieków Warszawy. Poznają tajniki XVIII – wiecznego warsztatu malarskiego.
Za udział w warsztatach na dorosłych i dzieci czekają nagrody!

Spacer po Krakowskim Przedmieściu z aplikacją TUP TUP.
Aplikacja przybliżająca dzieciom zabytki, historię i legendy stolicy. Dzięki niej można się dodatkowo dowiedzieć gdzie mieszkał Bazyliszek, jak odszyfrować rebus na drzwiach Pałacu na Wyspie, gdzie powiewała flaga Polski w trakcie powstania warszawskiego oraz skąd się wzięła tradycja pielgrzymek warszawskich.

Stroje i obyczaje XVIII-wiecznych celebrytów – co godzina wykład otwarty na dziedzińcu oraz wystawa.

Wykłady w bibliotece BSKZ:
•    „Elizeum – podziemny salon księcia”
•    „Na Książęcem – sentymentalny ogród księcia Kazimierza Poniatowskiego”
•    „Królewska Manufaktura fajansu i majoliki”

Poczęstunek

14 września, w godz. 12.00 – 17.00,
dziedziniec Pałacu Branickich przy ul. Nowy Świat 18/20

Wstęp wolny

http://zabytki.um.warszawa.pl/

źródło: UM WArszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.