Europejski Tramwaj Promocyjny

Europejski Tramwaj Promocyjny.

Warszawa zorganizowała niecodzienne lekcje europejskie dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu metropolii warszawskiej. Po mieście kursuje specjalny tramwaj, którego trasa biegnie obok kluczowych stołecznych inwestycji, zrealizowanych przy udziale środków unijnych.

W trakcie wycieczki po stolicy, uczestnicy przejazdu mogą zobaczyć jak wiele miejsc, z których korzystają na co dzień, powstało dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Podczas przejazdu, z okien tramwaju widać m.in. stacje drugiej linii metra, Warszawski Ogród Zoologiczny, Teatr Powszechny i Centrum Przedsiębiorczości Smolna – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent stolicy.        

Podczas trwających ok. 60 minut bezpłatnych zajęć, pracownicy Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa wprowadzają młodzież w tematykę Unii Europejskiej oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja 2019 r. Uczniowie zdobywają podstawowe informacje o UE, funkcjonowaniu Parlamentu Europejskiego i wspólnie szukają argumentów, dlaczego warto głosować w wyborach do PE.

Europejski Tramwaj Promocyjny będzie kursował do 24 maja 2019 r.

Tramwaj Promocyjny jest wspólnym projektem m.st. Warszawy i Tramwajów Warszawskich. To wyremontowany i przystosowany do roli mobilnego centrum informacyjno-edukacyjnego wagon tramwajowy typu 105N. Wagon jest klimatyzowany, posiada system nagłośnienia oraz dwa ekrany LCD, które umożliwiają wzbogacenie programu zajęć o emisję prezentacji. Dodatkową atrakcją dla podróżujących jest stylizowane  na zabytkowe wnętrze – eleganckie drewniane wykończenia, rolety w oknach oraz pianino. Tramwaj ten w letnie weekendy wozi po Warszawie turystów (linia T) a podczas corocznej Nocy Muzeów pomaga odwiedzającym dotrzeć z jednego muzeum do drugiego.

Jak Europa zmieniła Warszawę

Warszawa to przedsiębiorcza, europejska metropolia, z aktywnymi i zaangażowanymi mieszkańcami. Zmiany nie byłyby możliwe bez wsparcia funduszy europejskich. Do tej pory stolica pozyskała z budżetu UE ponad 17,6 mld zł, co w przeliczeniu daje aż 10 tys. zł na jednego mieszkańca.

Jesteśmy liderem wśród wszystkich samorządów w Polsce w pozyskiwaniu funduszy unijnych. W ciągu ostatnich kilkunastu lat Warszawa zrealizowała ok. 700 projektów europejskich, o łącznej wartości 32,2 mld zł. Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego zmiany są widoczne i  korzystają z nich mieszkańcy.

Miliardy z unijnego budżetu to zarówno wielkie inwestycje, jak druga linia metra, oczyszczalnia „Czajka”, Centrum Nauki Kopernik, popularne wśród warszawiaków i turystów bulwary wiślane czy Multimedialny Park Fontann, ale również wiele innych ważnych projektów. Dzięki unijnym funduszom możemy m.in. korzystać z nowoczesnej opieki medycznej w stołecznych szpitalach i odwiedzać zmodernizowane teatry. Dofinansowanie pozyskaliśmy także dla wielu projektów społecznych skierowanych bezpośrednio do mieszkańców – dzieci, osób starszych, bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem.

Metropolia warszawska sprawnie wykorzystuje środki UE

W bieżącym wieloletnim budżecie unijnym przeznaczono specjalną pulę pieniędzy na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, które samorządy metropolii warszawskiej chętnie wykorzystują w kształtowaniu tak ważnych dla mieszkańców aspektów życia, jak transport publiczny, edukacja czy rozwój gospodarczy. Warszawa i gminy metropolii ściśle współpracują by maksymalnie wykorzystać potencjał i atuty funduszy. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych podpisano już umowy na dofinansowanie unijne na kwotę ponad 590 mln zł. Za te pieniądze powstają m.in. drogi rowerowe, parkingi P+R czy miejsca w żłobkach.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.