Bastarda & João de Sousa w Domówce z Dwójką

W najbliższej w „Domówce z Dwójką” trio Bastarda oraz João de Sousa zaprezentują niezwykłe, absolutnie autorskie aranżacje przepięknych utworów fado. – To będzie prequel walentynek – zapowiadają artyści. Transmisja już w najbliższą sobotę 13 lutego o godz. 19.00 na antenie PR2, stronie internetowej i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Bastarda to zespół powołany do życia przez Pawła Szamburskiego (klarnet), Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela) oraz Michała Górczyńskiego (klarnet kontrabasowy). Grupa wydawniczo i środowiskowo związana z wytwórnią Lado ABC jest również partnerem międzynarodowego projektu badawczego HERA „Sound Memories. The Musical Past in Late – Medieval and Early Modern Europe”. Artyści podejmują odważną próbę reinterpretacji muzyki dawnej oraz stworzenia na jej podstawie autorskiego języka dźwiękowego.

Z kolei João de Sousa to ceniony wokalista, gitarzysta i kompozytor. Urodzony w Portugalii, od 2006 roku mieszka i tworzy w Polsce. Jego luzofońskie korzenie w znacznym stopniu wpływają na muzykę, jaką komponuje i wykonuje, choć fascynacje innymi gatunkami – jazzem, world music czy muzyką alternatywną – swobodnie oddalają go od fado. Inspiracji poszukuje wszędzie, również w muzyce elektronicznej czy hip-hopie, przekształcając ich elementy na własny muzyczny język. Współpracował m.in.: z Andrzejem Smolikiem, zespołem Mikromusic czy Dorotą Miśkiewicz. Ma na swoim koncie trzy autorskie płyty: „Fado Polaco” (2012), „Luta” (2016), „Ideal” (2018). Jego piosenki znalazły się również na kilku kompilacjach.

Trio Bastarda wspólnie z João de Sousa, odnosząc się do tradycyjnych utworów fado, stworzyli oryginalną opowieść muzyczną. Współczesne, autorskie aranżacje i opracowania tych niezwykłych, melancholijnych pieśni dały artystom swobodę wypowiedzi i umożliwiły szczery, pełen emocji przekaz. Owocem tego spotkania będzie również płyta, która ukaże się wiosną 2021 roku nakładem wytwórni Audio Cave, pod patronatem medialnym Dwójki.

Tymczasem już w najbliższą sobotę 13 lutego o godz. 19.00 zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia „Domówki z Dwójką” z ich udziałem. Transmisja na antenie PR2, stronie internetowej i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.​

 

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.