Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Wesele w Warszawie”.

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Wesele w Warszawie”.

W sobotę 2 września br. o 14:00 i 16:00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Wesele w Warszawie, które poprowadzi Rafał Węgrzyniak (teatrolog, kurator wystawy i autor Encyklopedii <Wesela>).

 

Ekspozycja Wesele w Warszawie związana jest z tegoroczną edycją Narodowego Czytania. Tym razem w ramach wydarzenia przypominany będzie Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Ekspozycja w Galerii Kordegarda wskrzesza najważniejsze wystawienia dramatu w teatrach warszawskich w minionym stuleciu – począwszy od powstałych po rewolucji z 1905 roku (z licznymi ingerencjami rosyjskiej cenzury), do inscenizacji Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Narodowym z 2000 roku.

 

Przedstawienia Wesela, ale też różne momenty z dwudziestowiecznych dziejów Polski znajdujące w nich odzwierciedlenie, ewokowane będą poprzez zachowane egzemplarze z tekstem sztuki, projekty scenograficzne, kostiumy, afisze, programy i fotografie. Punktem wyjścia ekspozycji opartej na retrospekcji jest inscenizacja Wesela przygotowana przez Jerzego Grzegorzewskiego w 2000 roku w Teatrze Narodowym. Zamykające akt I zapraszanie Chochoła wyreżyserował bowiem Grzegorzewski jako seans spirytystyczny. Wystawa będzie przywoływać nieżyjących już wybitnych aktorów, reżyserów czy scenografów, dzięki którym na scenach warszawskich grane było Wesele, a zarazem uprzytamniać jaką rolę spełniał ów dramat w historii polskiego teatru i całej wspólnoty narodowej.  

 

Na zdjęciach: warszawskie inscenizacje teatralne “Wesela”.

Galeria Kordegarda ul. Krakowskie Przedmieście 15

Wstęp wolny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.