Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wesele w Warszawie”.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wesele w Warszawie”.

W sobotę 2 września br. o 14:00 i 16:00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Wesele w Warszawie, które poprowadzi Rafał Węgrzyniak (teatrolog, kurator wystawy i autor Encyklopedii <Wesela>).

 

Ekspozycja Wesele w Warszawie związana jest z tegoroczną edycją Narodowego Czytania. Tym razem w ramach wydarzenia przypominany będzie Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Ekspozycja w Galerii Kordegarda wskrzesza najważniejsze wystawienia dramatu w teatrach warszawskich w minionym stuleciu – począwszy od powstałych po rewolucji z 1905 roku (z licznymi ingerencjami rosyjskiej cenzury), do inscenizacji Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Narodowym z 2000 roku.

 

Przedstawienia Wesela, ale też różne momenty z dwudziestowiecznych dziejów Polski znajdujące w nich odzwierciedlenie, ewokowane będą poprzez zachowane egzemplarze z tekstem sztuki, projekty scenograficzne, kostiumy, afisze, programy i fotografie. Punktem wyjścia ekspozycji opartej na retrospekcji jest inscenizacja Wesela przygotowana przez Jerzego Grzegorzewskiego w 2000 roku w Teatrze Narodowym. Zamykające akt I zapraszanie Chochoła wyreżyserował bowiem Grzegorzewski jako seans spirytystyczny. Wystawa będzie przywoływać nieżyjących już wybitnych aktorów, reżyserów czy scenografów, dzięki którym na scenach warszawskich grane było Wesele, a zarazem uprzytamniać jaką rolę spełniał ów dramat w historii polskiego teatru i całej wspólnoty narodowej.  

 

Na zdjęciach: warszawskie inscenizacje teatralne „Wesela”.

Galeria Kordegarda ul. Krakowskie Przedmieście 15

Wstęp wolny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.