IV Festiwal Edukacji: „Sobota z Andersem”

IV Festiwal Edukacji w Łazienkach Królewskich

22 października 2016 roku w ramach IV Festiwalu Edukacji w Łazienkach Królewskich odbędzie się „Sobota z Andersenem”.  Tego dnia posłuchacie najpiękniejszych baśni Hansa Christiana Andersena, poznacie historię słynnego duńskiego pisarza oraz obejrzycie przedstawienie w teatrze cieni.

PROGRAM:

10.30, Pałac na Wyspie, „Baśniowy poranek” – warsztaty rodzinne dla dzieci 3-5 lat

Podczas spotkania najmłodsi będą mogli posłuchać w pałacowych wnętrzach baśni Hansa Christiana Andersena: „Nowe szaty cesarza” i „Księżniczka na ziarnku grochu”. Potem poznane opowieści zilustrują przy pomocy techniki wycinanki.

12.00, Pałac na Wyspie, „Andersen jakiego nie znamy”, wykład Bogusławy Sochańskiej z Duńskiego Instytutu Kultury

Hans Christian Andersen najczęściej postrzegany jest jako autor pięknych, lecz smutnych bajek dla dzieci, a także samotny i nieszczęśliwy człowiek. O tym, co spowodowało, że duński pisarz został zaszufladkowany jako bajkopisarz, i dlaczego zafałszowano jego wizerunek, opowie Bogusława Sochańska, autorka przekładu wszystkich jego baśni i opowieści.

14.30, Pałac na Wyspie, „Baśniowe popołudnie” – warsztaty rodzinne dla dzieci 6-10 lat

Na zielonych łodyżkach patrzą w niebo kwiatki, drobne, błękitne, lekkie, delikatniejsze od skrzydeł motyla… tak zaczyna się wzruszająca baśń H. C. Andersena o niebieskim kwiecie – lnie, którą poznają uczestnicy warsztatów. Zilustrują tę historię, a powstałe obrazki umieszczą we własnoręcznie wykonanej książce.

15.00, Pałac na Wyspie, „Latający kufer opowieści” – warsztaty opowiadania baśni dla dorosłych

Mogą w nich wziąć udział wszyscy, którzy chcą udoskonalić warsztat opowiadania bajek lub dopiero poznają tajniki tej niełatwej sztuki. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak uporządkować fabułę opowieści, odkryć własny styl opowiadania, a także jakich technik użyć, by historia stała się barwna i przekonywująca.

18.30, Podchorążówka, „Bzowa babuleńka” – teatr cieni dla dzieci 3-7 lat i rodziców

„Bzowa babuleńska” to spektakl muzycznym wykorzystujący bogactwo pantomimy i teatru cieni. Jego treść oparta jest na baśniach H. C. Andersena: „Calineczka”, „Dziewczynka z zapałkami” i „Bzowa babuleńka”. Główną bohaterką przedstawienia jest dziewczynka, której mama podaje przed zaśnięciem napar z czarnego bzu. Dzięki magicznej mocy napoju, dziewczynka przenosi się w świat baśni. Ważną część spektaklu stanowi muzyka – trzon instrumentarium to duo skrzypiec i dzwonków chromatycznych, oddające świat pełen magii.

Przedstawienie zostało przygotowane we współpracy z firmą Herbapol-Lublin.

„Sobota z Andersenem” organizowana jest wspólnie z Duńskim Instytutem Kultury.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na warsztaty obowiązują jednak zapisy: edukacja@lazienki-krolewskie.pl lub (22) 50 60 183.


IV FESTIWAL EDUKACJI. PODRÓŻE PO DANII – KOLEJNE WYDARZENIA

Wykład nawiązujący do wystawy królewskiej porcelany „Flora Danica”:

27 października, godz. 18.00, Pałac na Wyspie, Wokół stołu, czyli zarządzanie dworskim społeczeństwem, dr hab. Piotr Korduba z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
www.facebook.com/events/211873412565985

Warsztaty rodzinne:

23 października, godz. 11.00, Pałac na Wyspie, „Sekrety z zielnika”, warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat.
Uczestnicy zajęć zajrzą do atlasu botanicznego „Flora Danica”, na którego kartach ukryły się groszek leśny, powój polny i wiele innych gatunków. Wykonają też zielniki, które zapełnią suszonymi ziołami takimi jak: rumianek, mięta, nagietek i szałwia.
www.facebook.com/events/156949038096619

26 października, 11.00, Stara Kordegarda, „Poczytanki z Andersenem”, warsztaty dla dzieci w wieku 1-3 lat.
Uczestnicy warsztatów wspólnie z bohaterami baśni o Calineczce poznają tajemniczy świat przyrody. Ukryją się wśród płatków wielkiego kwiatu, pobawią się z motylem, jaskółką i polną myszką oraz zaśpiewają żabią piosenkę.

Odnośnik do wydarzenia

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.