Z Norymbergi do Mediolanu – wystawa czasowa

Szlakiem najlepszego uzbrojenia nowożytnej Europy

Od 10 listopada 2023 roku w Zamku Królewskim w Warszawie można zobaczyć nową wystawę czasową, która zabierze odwiedzających w fascynującą podróż po historii uzbrojenia nowożytnej Europy. Na ekspozycji prezentowane jest uzbrojenie niemieckie i włoskie z XVI i XVII w. ze wskazaniem różnic technologicznych, konstrukcyjnych, stylistycznych i jakościowych w uzbrojeniu ochronnym, broni białej, palnej oraz neurobalistycznej. Wystawa przybliża również zagadnienia związane ze sposobem działania broni i jej wytwarzania.

Wystawa Z Norymbergi do Mediolanu. Szlakiem najlepszego uzbrojenia nowożytnej Europy wprowadza w gasnący świat kultury rycerskiej, który musiał ustąpić wraz z upowszechnieniem się nowocześniejszych i znacznie bardziej skutecznych wojsk zaciężnych. Miecz i kusza zostały wyparte przez broń drzewcową, ręczną broń palną oraz artylerię, co wymusiło zredukowanie uzbrojenia ochronnego.

Seria konfliktów zbrojnych w latach 1494–1559, zwana popularnie wojnami włoskimi, przez ponad pół wieku rozdzierała Półwysep Apeniński i stała się machiną napędzającą rozwój rzemiosła związanego ze sztuką niszczenia. W Niemczech czasów Dürera czy Italii doby Machiavellego rodziły się projekty najdoskonalszych egzemplarzy zbroi, a także broni zdolnej ją przebić. Po zakończeniu wojen włoskich warsztaty płatnerskie w Italii i Niemczech aż do końca XVII w. utrzymywały jakość swych wyrobów na poziomie najwyższym w Europie.

Szlakiem najlepszego uzbrojenia nowożytnej Europy
Wystawa Z Norymbergi do Mediolanu. Szlakiem najlepszego uzbrojenia nowożytnej Europy

Cały XVI w. jest okresem wspaniałego rozkwitu sztuki płatner­skiej, zwłaszcza w kilku ośrodkach północnych Włoch i południowych Niemiec. Stamtąd wyroby szły na cały kontynent i stanowiły przed­miot dumy, która była demonstrowana zarówno na polu walki, w bi­twach i potyczkach, jak i na dworskich salonach, w popisach i konku­rach. Zamkowy pokaz wspaniałego wyposażenia wojennego z tej epoki przypomina początki panowania Wazów, kiedy w Warszawie powsta­wała nowa rezydencja monarsza i projektowano ją jako harmonijne po­łączenie świetnego pałacu z dobrze bronioną warownią. Wystawa Z Norymbergi do Mediolanu wpisuje sar­mackie marzenia o potędze i wielkości w rzeczywiste ramy produkcji, handlu i możliwości finansowych. Jednocześnie stanowi ważne i pięk­ne uzupełnienie ekspozycji stałej, pokazując często pomijany aspekt zamkowej tożsamości. – mówi prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Celem wystawy Z Norymbergi do Mediolanu. Szlakiem najlep­szego uzbrojenia nowożytnej Europy, przedstawiającej oręż niemiecki i włoski z XVI i XVII w., jest zaprezentowanie różnic i podobieństw techno­logicznych, konstrukcyjnych, stylistycznych i jakościowych w uzbroje­niu ochronnym, broni białej, palnej oraz strzelczej. Ekspozycja prezentuje także sposób działania broni i sposoby jej wytwarzania w XVI i XVII wieku. Z wystawy można dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych ze sztuką uzbrojenia m.in. ile ważyła zbroja? czy broń służyła wyłącznie do walki? czym różni się miecz od rapiera? jak działała dawna broń palna? użycia jakiej broni zakazał papież?

Dwa spośród najważniejszych eksponatów wystawy – zbroja Mikołaja Radziwiłła Rudego i zbroja Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła Sierotki – zostały sprowadzone
z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Hełm typu salada, wykonany w Mediolanie przez płatnerską rodzinę Missaglia, został wypożyczony ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej. Cześć eksponatów pochodzi ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie oraz z kolekcji prywatnych księcia Macieja Radziwiłła, rodziny Małeckich i rodziny Downar-Dukowicz.

Wystawa Z Norymbergi do Mediolanu. Szlakiem najlepszego uzbrojenia nowożytnej Europy jest niepowtarzalną okazją do zanurzenia się w historii uzbrojenia i broni, która miała wpływ na kształtowanie się współczesnego świata. Warte podkreślenia są również walory estetyczne eksponatów, ponieważ broń w dawnych wiekach pełniła także funkcje dekoracyjne, niejednokrotnie stając się dziełem sztuki.

Kurator wystawy: dr Tomasz Mleczek, Zamek Królewski w Warszawie.

Wystawę można obejrzeć w Galerii Arcydzieł od 10 listopada 2023 do 18 lutego 2024.

W ramach akcji #DarmowyListopad Zamek Królewski w Warszawie oferuje bezpłatny wstęp na ekspozycje:


Program wydarzeń: https://www.zamek-krolewski.pl/aktualnosc/1932-z-norymbergi-do-mediolanu-szlakiem-najlepszego-uzbrojenia-nowozytnej-europy

/materiały prasowe/


Przeczytaj też:

Muzea za darmo Warszawa – klik
Filmy VR – Wirtualny Teatr Historii – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik
Reklama