Wystawa „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego”

UDOSTĘPNIJ

Wystawa „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego”.

Wystawa „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego” jest owocem wieloletniej współpracy Muzeum Narodowego w Warszawie z PKO Bank Polski, partnerem i mecenasem wielu muzealnych przedsięwzięć. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie, na której po raz pierwszy będzie można zobaczyć reprezentatywny wybór prac z kolekcji PKO Banku Polskiego, uświetni obchody stulecia powstania pierwszego polskiego banku powołanego do istnienia po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Kolekcja sztuki współczesnej PKO Banku Polskiego, jednego z najważniejszych instytucjonalnych mecenasów kultury, powstała w 1998 roku. Wybór dzieł powierzono Andzie Rottenberg, która zgromadziła powstałe w połowie lat 90. XX wieku prace wybitnych polskich artystów trzech pokoleń. Są wśród nich tak znakomite nazwiska jak Stefan Gierowski, Jan Tarasin, Łukasz Korolkiewicz, Zofia Kulik, Teresa Murak czy Olga Wolniak.

Zbiór dzieli się na trzy części: pierwsza skupia w centrum ekspozycji artystów-nestorów (Stefan Gierowski, Jacek Sempoliński, Jan Tarasin, Zbigniew Makowski), niejednokrotnie profesorów akademickich, którzy kształtowali następne pokolenia, druga artystów, których dyplomy przypadały na lata 70. (m.in. Tomasz Ciecierski, Krzysztof Bednarski, Edward Dwurnik, Łukasz Korolkiewicz, Zofia Kulik, Teresa Murak), trzecia zaś tych, którzy kończyli studia w trakcie lub tuż po stanie wojennym (m.in. Ryszard Grzyb, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Tomasz Tatarczyk, Mariusz Kruk).

5 kwietnia – 30 czerwca 2019


PROGRAM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE

OPROWADZANIA KURATORSKIE

Zwiedzanie wystawy z kuratorką Katarzyną Szydłowską-Schiller

7 kwietnia i 23 czerwca / niedziela / godz. 14.00 i 16.00

zbiórka w Holu Głównym / bilety (20 zł i 12 zł) online i w kasie od 2 kwietnia i od 18 czerwca / ok. 60 min / liczba miejsc ograniczona

NIEDZIELNE OPROWADZANIA PO WYSTAWIE

Zwiedzanie ekspozycji z historykami sztuki, artystami i badaczami sztuki współczesnej

14, 28 kwietnia, 5, 12, 19, 26 maja, 2, 9, 16, 30 czerwca / 14.00 i 16.00

Więcej wydarzeń: http://bit.do/sztuka-to-wartosc

Miejsce: Muzeum Narodowe w Warszawie, al. Jerozolimskie 3

Grafika powstała w oparciu o pracę Jana Tarasina „Narodziny przedmiotów II”.

Jan Tarasin | „Narodziny przedmiotów II” | 1997 | olej, płótno | z kolekcji PKO Banku Polskiego

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.