Wspomnienia z czasów odbudowy archikatedry warszawskiej

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

Wspomnienia z czasów odbudowy archikatedry warszawskiej.

Wykład panów: Józefa Zdzirkowskiego i Pawła Podsiadłego.

Józef Zdzirkowski przedstawi wspomnienia rodzinne ze zburzonej po wojnie Starówki. Nigdy nie publikowane zdjęcia z albumu starego warszawskiego rodu Kramerów. Marianna i Bolesław Kramerowie uczestniczyli w odbudowie Archikatedry jako pierwsi po wojnie kościelni. Opowie o bohaterskim księdzu Michale Kliszko, ratującym bezcenne zabytki w ogniu powstańczych walk, o księdzu Prymasie Stefanie Wyszyńskim, który incognito nadzorował postęp prac budowlanych, o toczących się przy herbatce u Kramerów dyskusjach architektów mających różne wizje odbudowy, o legendarnych postaciach Starówki, takich jak Gołębiarka.

Paweł Podsiadły naszkicuje przemiany, którym przez wieki podlegała obecna Archikatedra. Spróbuje przybliżyć stan ducha warszawiaków, którzy po wojnie wrócili na gruzy Starówki. Opowie także o nieznanej szerokiemu gronu kontrowersji związanej z grobami ostatnich władców Mazowsza..

Józef Zdzirkowski – prawnik, bezpośredni świadek wczesnego okresu odbudowy i funkcjonowania Archikatedry św. Jana. Były mieszkaniec rejonu rozpoczęcia budowy Trasy W-Z, a w latach późniejszych Kanonii. Rodzinnie związany z Archikatedrą.

Paweł Podsiadły – regionalista, autor publikacji z dziejów Mazowsza. Absolwent Wydziału Filozofii i Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim.

25 marca 2019, godz. 19:30

To Się Wytnie, ul. Stalowa 46, Warszawa

Harmonogram następnych wykładów: http://www.posul.waw.pl/p/nadchodzacewyklady.html

Link do informacji o wykładzie na stronach POSUL: http://www.posul.waw.pl/2019/03/wspomnienia-z-czasow-odbudowy-archikatedry-waszawskiej.html

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.