Wystawa „Stworzone Dźwiękiem” w Muzeum Azji i Pacyfiku

Wystawa Stworzone Dźwiękiem

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie otwiera nową wystawę czasową Stworzone dźwiękiem. Muzyka i taniec w sztukach plastycznych Azji i Oceanii. Prezentuje ona starannie dobrane eksponaty, m.in. obrazy, rysunki i rzeźby przedstawiające grę na instrumentach i taniec z różnych obszarów Azji i Oceanii. Obiekty ukazują szeroki kontekst kultury muzycznej tej części świata. Wystawa jest próbą odpowiedzi na pytanie: czy możliwe jest uchwycenie najpiękniejszych i najbardziej ulotnych zjawisk – tańca i dźwięku?


WEEKEND OTWARCIA WYSTAWY 26-27 listopada 2022
Godz. 10:30-18:00

Wstęp na atrakcje weekendu otwarcia BEZPŁATNY!
Szczegółowy program znajduje się w zakładce wydarzenia: https://www.muzeumazji.pl/wystawy…/stworzone-dzwiekiem
Wstęp na wystawę stałą (normalny 15 zł, ulgowy 9 zł)

Doświadczenie wieloma zmysłami

Na wystawie znajduje się 170 różnorodnych obiektów, m.in. wycinanki, tkaniny, meble, naczynia, obrazy, rzeźby, grafiki i rysunki. Odwiedzający mogą nie tylko podziwiać niespotykane w innych polskich muzeach przedmioty z odległych regionów, ale też usłyszeć muzykę graną na instrumentach przedstawionych na oglądanych pracach. Stworzone dźwiękiem to okazja do doświadczenia i poznania muzycznych kultur Azji i Pacyfiku. Przygotowane aktywności umożliwiają atrakcyjne spędzenie czasu na wystawie dzieciom, młodzieży i dorosłym. Znajdują się tu stanowiska interaktywne zachęcające do zastanowienia się nad wybranymi dziełami oraz sprawdzające wiedzę zdobytą na wystawie. Jedną z atrakcji jest nagranie z indonezyjską tancerką, która zachęca odwiedzających do powtórzenia jej ruchów i zrobienia sobie selfie w lustrze.

wystawa Stworzone Dźwiękiem

W dziełach plastycznych prezentowanych na wystawie uwiecznieni są muzycy, tancerze oraz sytuacje, ukazujące znaczenie muzyki w kulturach Azji i Oceanii. Dają wyobrażenie o różnych sposobach wyrażania emocji i relacji społecznych poprzez muzykę i taniec. Pomimo koncentracji na tematach eksponowanych dzieł plastycznych nie należy zapominać, że ich forma i zastosowane techniki artystyczne także zasługują na uwagę. Są to bowiem kunsztownie wykonane a czasem zadziwiające prace. Warto zatem zatrzymać się przy każdej z nich na dłużej i poznać jej historię, kontekst czy przeznaczenie.”
Dr Maria Szymańska-Ilnata, Kuratorka wystawy

Muzyka łagodzi obyczaje

Ulubione powiedzenie Jerzego Waldorffa “muzyka łagodzi obyczaje” świetnie obrazuje jeden z przekazów wystawy. Doświadczenie azjatyckiej muzyki i tańców rozszerza horyzonty i uwrażliwia na dźwięki o różnych barwach i funkcjach. Dzieła zaprezentowane na wystawie opowiadają historie, które wpływają na budowanie tolerancji i szacunku dla dziedzictwa kulturowego innych krajów. Jej zadaniem jest też pokazanie, że z pomocą sztuki łatwo jest znaleźć wspólny język i porozumienie.

Noworoczny korowód ze smokiem i indyjskie Święto Świateł Diwali

Taniec i muzyka towarzyszą najważniejszym momentom życia społeczności na całym świecie. Stworzone dźwiękiem pokazuje obiekty ilustrujące obchody świąt religijnych i świeckich w Azji i Oceanii. Czerwona wycinanka przedstawiająca paradę z okazji chińskiego Nowego Roku ukazuje korowód niosący smoka goniącego perłę. Na jednym z wielu obrazów zwiedzający mogą zobaczyć obchody indyjskiego Święta Świateł Diwali.

Na wystawie nie zabrakło dzieł sławnych artystów z Azji. Jednym z nich jest rysunek światowej sławy malarza z Indonezji, Nyomana Gunarsy, przedstawiający rytualny taniec Baronga i Rangdy. W ostatniej części wystawy wyeksponowane są prace polskich artystów takich jak m.in. Andrzej Strumiłło i Aleksander Kobzdej.

STWORZONE DŹWIĘKIEM. MUZYKA I TANIEC W SZTUKACH PLASTYCZNYCH AZJI I OCEANII
Wystawa czasowa w Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka
25.11.2022 – 03.09.2023
Wernisaż – 24.11.2022
Weekend otwarcia 26-27.11.2022
ul. Solec 24 Warszawa

Kuratorka: dr Maria Szymańska-Ilnata

Koordynatorka wystawy: Aleksandra Fudalej

Autorzy koncepcji plastycznej: Anna Skołożyńska-Cieciera ASC Studio

źródło: materiały prasowe


Przeczytaj też:

Co robić w Warszawie – klik
Reklama