Wystawa MYKOsystem

Wystawa MYKOsystem

„Bez współpracy wszyscy zginiemy” — pisze antropolożka Anna Tsing i nie ma na myśli zespołów złożonych z ludzi. Żeby przetrwać, człowiek musi współpracować z grzybem, drzewem, bakterią, owadem. Wbrew temu, co chcieliby niektórzy genetycy i ekonomiści, przetrwanie jest pracą zespołową. Nikt, nawet homo sapiens, nie jest samotną wyspą. Przetrwanie nie polega na konkurencji, pozbyciu się innych jednostek, grup, gatunków, ekosystemów. Przeciwnie: jego warunkiem jest współdziałanie. W szerokiej perspektywie każdy gatunek ma swoją rolę do spełnienia. Z perspektywy przyrodniczej nie ma szkodników ani zasobów.

„MYKOsystem” opiera się na współpracy międzygatunkowej. Jest to studium jednego materiału widzianego z perspektywy różnych gatunków. Tym materiałem jest drewno. Dla nas budulec
i surowiec, dla grzyba może być pożywieniem, a dla innego przedstawiciela tego królestwa — ciałem żywej rośliny, z którą współpracuje przy obopólnej korzyści. Z perspektywy drzewa drewno nie istnieje, jest tylko ciało.

Wystawa „MYKOsystem” zaprezentowana została w pawilonie polskim podczas XXII Triennale di Milano „Broken Nature. Design Takes on Human Survival” w 2019 roku. Instytut Adama Mickiewicza, odpowiedzialny za przygotowanie pawilonu narodowego, zaprosił do współpracy Agatę Szydłowską, Małgorzatę Gurowską i Macieja Siudę. Muzyka towarzysząca wystawie została skomponowana przez Joannę Halszkę Sokołowską.

Małgorzata Gurowska jest artystką wizualną, profesorką na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie, autorką książek. Tworzy z myślą o uwzględnianiu perspektywy innych gatunków, zwłaszcza tych eksploatowanych i dyskryminowanych przez człowieka. Maciej Siuda to architekt i wykładowca poznańskiej School of Form. Jego realizacje znajdują się m.in. w Hiszpanii, Włoszech, Indonezji, Nairobi i na Haiti. Do projektowania podchodzi w sposób interdyscyplinarny, współpracuje z humanistami, eksperymentuje i sięga po nietypowe materiały i rozwiązania. Agata Szydłowska to kuratorka, badaczka, adiuntka na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Ostatnio poprzez działania kuratorskie i refleksję humanistyczną szuka odpowiedzi na pytanie o projektowanie poza antropocentryzmem.

Dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury z Instytutem Adama Mickiewicza projekt „MYKOsystem” zostanie zaprezentowany po raz pierwszy również polskiej publiczności w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17

Wystawa „MYKOsystem” będzie trwała od 27 lutego do 29 marca 2020, a towarzyszyć jej będą spotkania, warsztaty, dyskusje i działania performatywne.

Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury: „MYKOsystem”, 27.02 – 29.03.2020 r.
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17

Kuratorzy: Małgorzata Gurowska, Agata Szydłowska, Maciej Siuda.

Organizator: Muzeum Narodowe w Warszawie, przy współpracy Instytut Adama Mickiewicza.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.