Wystawa Magnificat. Poezja Karola Wojtyły

Wystawa „Magnificat. Poezja Karola Wojtyły” opowiada o przyszłym papieżu, jako o poecie i dramaturgu. Celem ekspozycji jest refleksja nad poezją Wojtyły, którą wciąż znają jedynie nieliczni odbiorcy.

Narracja wystawy prowadzi przez dwa porządki: sacrum i profanum, które spotykają się w twórczości i życiu przyszłego papieża.

Twórczość poetycką Karola Wojtyły cechuje ogromna wrażliwość na naturę i kulturę polską, zwłaszcza w ujęciu tradycji romantycznej. Dlatego na ekspozycji, obok zbioru unikalnych i nieznanych fotografii dokumentujących młodość i życie przyszłego papieża, prezentowane są arcydzieła twórców bliskiej Wojtyle sztuki Młodej Polski – Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Wojciecha Weissa, Juliana Fałata, Ferdynanda Ruszczyca czy Konstantego Laszczki.

Poezja Karola Wojtyły została także skonfrontowana z dziełami artystów tworzących współcześnie. Na ekspozycji zobaczyć można prace Leszka Sobockiego, Jacka Rykały, Stanisława Rodzińskiego, Adama Myjaka, Marka Jaromskiego, Jana Lebensteina, Marka Żuławskiego czy Xawerego Dunikowskiego.

Ich dopełnieniem są towarzyszące wystawie autorskie ścieżki dźwiękowe. Zarówno muzyka, jak i sztuka mają pomóc widzom dotrzeć do sedna przesłania poezji Karola Wojtyły.

23, 24, 25 października 2020 roku | weekend otwarcia wystawy „Magnificat. Poezja Karola Wojtyły”.

W ramach weekendu otwarcia wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20

Godziny otwarcia wystawy:

Poniedziałek, wtorek: nieczynne
Środa, piątek: 11:00-16:00
Czwartek: 16:00-20:00
Sobota, niedziela: 11:00-18:00

Zasady dotyczące bezpieczeństwa w skróconym regulaminie zwiedzania:https://bit.ly/3huyiZ8

Wystawa czynna do 16 grudnia 2020 roku.

Wystawa zorganizowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie w 100-lecie urodzin Jana Pawła II. Wystawę zorganizowano dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy projektu: Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.