Wspólna i niepodległa – Oni byli pierwsi! Tuwim, Tom, Włast

„Wspólna i niepodległa – wkład artystów żydowskich w tworzenie dziedzictwa kulturowego II RP”

Z okazji przypadającej w tym roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości RP, a jednocześnie powstania dwóch wielkich stowarzyszeń: ZASP-u i ZAiKS-u, pragniemy zaprezentować dwa spotkania pt. „Wkład artystów żydowskich w tworzenie dziedzictwa kulturowego niepodległej”, poświęcone najwybitniejszym gwiazdom teatru i kabaretu, które były pochodzenia żydowskiego. Chcąc przypomnieć takie nazwiska jak Szlengel, Hemar, Wars czy Gran, zaprezentujemy podczas koncertów, wystaw i paneli dyskusyjnych ich dzieła autorskie i bogaty repertuar. W projekcie zostaną przedstawione, w atrakcyjnej dla odbiorców formie, różne aspekty życia i aktywności artystycznej autorów i artystów, którzy odegrali ogromną rolę w procesie kształtowania kultury i postaw społecznych II RP. Ich działalność miała wpływ nie tylko na kulturę II Rzeczypospolitej, ale także na jej obecny stan. Z ich dorobku współcześni artyści wciąż czerpią inspiracje.

19 listopada o godz. 18:00 zapraszamy do Klubokawiarnia Babel (ul. Próżna 5) na spotkanie, pt. „Oni byli pierwsi! Tuwim, Tom, Włast – założyciele ZAiKS-u”

W programie:

• Wykład poświęcony twórczości Tuwima, Toma i Własta oraz ich zaangażowaniu w powstanie Stowarzyszenia ZAIKS (Jarosław Wojciechowski)
• Koncert piosenek z tekstami bohaterów spotkania oraz czytanie fragmentów ich dzieł (występują aktorzy Teatru Polskiego: Ewa Makomaska, Piotr Bajtlik; akompaniament: Zbigniew Rymarz)
• Wystawa poświęcona twórcom żydowskim skupionym w ZAIKS-ie (Zbigniew Rymarz, Jarosław Wojciechowski)

Koordynacja artystyczna (reżyseria i opracowanie): Ewa Makomaska
Koordynacja merytoryczna: Jarosław Wojciechowski

Wstęp wolny!

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego Niepodległa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.