Zwiedzanie kolekcji po byłych Zakładach Przemysłu Ciągnikowego URSUS

Zwiedzanie kolekcji po b. Zakładach Przemysłu Ciągnikowego URSUS

Reklama
Reklama

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę właściciel kolekcji, firma Polski Holding Obronny Sp. z o.o., zaprasza do zwiedzania zabytków i pamiątek po dawnych zakładach. Zbiory zostaną udostępniona dla zwiedzających w najbliższy piątek, 16 listopada w hali przy ul. Posag 7 Panien 8A w Warszawie, w godz. Od 10.00 do 19.00. Kolekcja liczy 400 eksponatów i jest zbiorem unikatowych eksponatów dokumentujących dzieje fabryki traktorów i polskiej myśli technicznej. Na co dzień nie jest udostępniana.

W zbiorze zebrano cenne zabytki polskiej myśli technicznej, nawet sprzed 120 lat, w tym m.in. kilkanaście maszyn rolniczych – ciągówka, lokomobila czy ogromny zewnętrzny silnik napędowy z 1910 roku. W kolekcji znajduje się również osiem kultowych traktorów marki URSUS, przedwojenny motocykl Sokół 1000 i inne maszyny.

Zgromadzono wiele pamiątek z życia zakładów i ich pracowników – dobrze zachowane materiały filmowe, zdjęcia, gazety, historyczne tablice informacyjne z fabryki. W Ursusie produkowano pierwsze w Polsce traktory, autobusy i ciężarówki, ale prowadzono także produkcję czołgów i motocykli na potrzeby wojska. Tu powstał legendarny motocykl Sokół 1000. Produkcja ciągników w ZPC URSUS zakończyła się w 2010 roku.

Reklama
Reklama

16 listopada 2018, w hali przy ul. Posag 7 Panien 8A w Warszawie, w godz. Od 10.00 do 19.00.

Zwiedzanie z przewodnikiem o pełnych godzinach.

Reklama
Reklama

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.