Warsztaty edukacyjne „Bądź jak Karski – ćwiczenia z empatii i szacunku”

„Bądź jak Karski – ćwiczenia z empatii i szacunku” – pod takim hasłem przez pięć dni na Bulwarze Jana Karskiego w Warszawie odbywać się będą warsztaty równościowe, antydyskryminacyjne i wielokulturowe dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Zajęcia rozpoczną się w poniedziałek, 15 maja 2017 roku. Warsztaty organizuje Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego.

Celem warsztatów, skierowanych do młodzieży z gimnazjów i szkół średnich, jest nauka poszanowania godności człowieka niezależnie od jego orientacji seksualnej, wyznawanej religii, koloru skóry, czy statusu społecznego. Uczniowie dowiedzą się, czym jest dyskryminacja, jak się objawia i jak się przed nią bronić. Podczas zajęć, prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów, młodzi ludzie między innymi wcielać się będą w osoby dyskryminowane, by na własnej skórze poczuć, co oznacza nietolerancja dla odmienności.

W piątek, 19 maja 2017 roku, zajęcia zwieńczą warsztaty wielokulturowe, prowadzone przez koło naukowe doktorantów Wydziału Orientalistycznego UW „Orientuj się!”

„Karskiego ukształtowała wielonarodowa Łódź, w której się urodził i wychował. Było to miasto Polaków, Żydów, Niemców i Rosjan. Z nimi stykał się w szkole i podczas wspólnych zabaw” – mówi prezes Fundacji Edukacyjnej Jan Karskiego, Ewa Junczyk-Ziomecka. Dodaje, że dla Karskiego inni byli czymś naturalnym, gdyż znał ich osobiście z codziennych kontaktów. „Dzisiaj, paradoksalnie, boimy się i odrzucamy obcych, których nawet nie widzieliśmy na oczy. To z niewiedzy wyrastają rasizm, antysemityzm czy homofobia. Na naszych warsztatach chcemy pokazać, że obcego nie trzeba się bać. Chcemy dostarczyć wiedzy i w ten sposób pomóc przełamać strach i uprzedzenia” – podkreśla Junczyk- Ziomecka.

Warsztaty w dniach 15-18 maja 2017 roku odbywać się będą w trzech blokach tematycznych: kultura/religia/narodowość, orientacja seksualna oraz ubóstwo.

W piątek, 19 maja 2017 roku, zajęcia będą otwarte także dla mieszkańców Warszawy i turystów.

Każdego dnia zajęcia potrwają od 9.00 do 15.45. Odbywać się będą w specjalnym namiocie na Bulwarze Jana Karskiego między Mostem Śląsko-Dąbrowskim a Mostem Gdańskim.

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje na stronie www.jankarski.net oraz na www.facebook.com/FundacjaKarskiego.

źródło: materiały organizatora

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.