Warszawskie Targi Książki.
18-21 maja 2017 roku to niewątpliwie święto czytania, które docenią wszyscy fani książek.
Setki wystawców i spotkań autorskich, debaty, dyskusje, prezentacje laureatów konkursów i plebiscytów, animacje literackie i zajęcia artystyczne to wszystko będzie czekało na odwiedzających Warszawskie Targi Książki.W tym roku Gościem Honorowym będą Niemcy.
Program wydarzeń dla dzieci i młodzieży
Dzieci będą mogły posłuchać głośnego czytania, spotkać się z autorami i wziąć udział w animacjach literackich, warsztatach i przedstawieniach. Młodzież gimnazjalną zachęcamy do udziału w lekcjach literatury i historii – inspirujących, twórczych, zorganizowanych w niecodziennej scenerii.
Wydarzenia dla dzieci najmłodszych odbywać się będą w Galerii Stadionu Narodowego (poziom /-1/), a dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów – w Centrum Konferencyjnym (poziom /+2/).
Dla zarejestrowanych grup dzieci młodzieży szkolnej wraz z opiekunem wstęp jest bezpłatny przez wszystkie cztery dni Targów.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy na spotkania planowane w czwartek i piątek (18, 19 maja) –szczegóły tu – klik
Środa, 17 maja 2017
19.00–21.00 Nasz obraz sąsiada: relacje kulturalne pomiędzy Polakami i Niemcami
Dyskusja panelowa na zaproszenie ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, z udziałem Artura Beckera i Karoliny Wigury.
Jak nawzajem postrzegają się Polacy i Niemcy? Jak na obraz sąsiada wpływają kontakty polityczne i kulturalne? Jaką rolę odgrywają literatury obu krajów i jej przekłady? O tych i innych zagadnieniach dyskutować będą eksperci od spraw polsko-niemieckich stosunków kulturalnych.
Prowadzenie: Andrzej Kaluza (Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt)
Imienna rejestracja obowiązkowa do 11.05.17: ku-s1@wars.diplo.de
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, ul. Jazdów 12, Warszawa
Czwartek, 18 maja 2017
13.00–14.00 Otwarcie stoiska Gościa Honorowego
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
14.30–15.30 Herta Müller
„W każdym języku siedzi w słowach inna para oczu“
Laureatka literackiej Nagrody Nobla Herta Müller w rozmowie z Adamem Krzemińskim. W żadnym innym kraju nie przetłumaczono tylu powieści Herty Müller co w Polsce – na długo przed jej Nagrodą Nobla w 2009 roku. Mimo tego wielu Polaków zastanawiało się wtedy kim jest owa kobieta, nie mówiąca w żadnym języku bez akcentu – Niemką czy Rumunką? „Drugi kraj w dwójnasób przywiera do buta”, mówi Herta Müller. Rozmawiać będzie o ojczyźnie i języku, literaturze i polityce, przeszłości i teraźniejszości.
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: sala Barcelona
16.00–17.30 Za słowo i wolność. Szanse i zagrożenia w czasach zmian politycznych
W dyskusji panelowej biorą udział Artur Becker, Ewa Wanat, Marek Cichocki i Alexander Skipis. (Niemiecki Związek Wydawców i Księgarzy). Prowadzenie: Gerhard Gnauck.
Tam, gdzie uciskane są wolność prasy i słowa zagrożona jest demokracja. Jakie konsekwencje ponosi społeczeństwo? Jak mierzą się z cenzurą autorzy i dziennikarze? W jaki sposób nadal wykonują swoją pracę? Dyskusja panelowa dotycząca jednego z najważniejszych tematów naszych czasów.
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
20.00 Uroczysty Wieczór Wystawców Warszawskich Targów Książki z udziałem niemieckiej piosenkarki Balbiny z zespołem
Uroczysty Wieczór Wystawców ósmych Warszawskich Targów Książki odbędzie się w Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim. Niemcy – tegoroczny gość honorowy – zapraszają na występ urodzonej w Warszawie, niemieckiej piosenkarki Balbiny z zespołem.
Wstęp za zaproszeniem
Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki
Miejsce: Arkady Kubickiego, Zamek Królewski w Warszawie
Piątek, 19 maja 2017
10.30–11.30 Alice Pantermüller
Zuza i Zośka bez trzymanki!
Rozmowa z publicznością i rysowanie na żywo z udziałem autorki Alice Pantermüller i ilustratorki Danieli Kohl. Zuza i jej najlepsza przyjaciółka Zośka to w gruncie rzeczy dwie całkiem zwyczajne uczennice. Razem przytrafiają im się jednak najdziwniejsze przygody. Wejdźcie z nami do burzliwego świata Zuzy i posłuchajcie historii opowiadanych przez autorkę, która ją stworzyła! Przy odrobinie szczęścia możecie wygrać oryginalny rysunek Zuzy.
Prowadzenie: Małgorzata Sroka
Od 10 lat.
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
11.00–12.30 Eksperci o skutecznych modelach wspierania księgarstwa. Francja, Niemcy, Polska.
Eksperci i decydenci z Francji, Niemiec i Polski, rozmawiać będą o aktualnych wyzwaniach jakie stoją przed księgarstwem w ich krajach i środkach zaradczych służących poprawie i rozwojowi rynku.
W spotkaniu wezmą udział:
Patrice Locmant, Ministerstwo Kultury i Mediów, Francja
Jessica Sänger, wydawczyni, Börsenverein des Deutschen Buchhandels, Niemcy
Britta Jürgs, Fundacja Kurta Wolfa, Niemcy,
Maciej Dydo, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polska
Moderatorem spotkania będzie Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki.
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy, Polska Izba Książki, Instytut Francuski
Miejsce: sala Londyn A
12.00–13.00 Charlotte Link
Jak zostać autorką bestsellerów? Wszystko, co zawsze chcieliście wiedzieć o pisaniu książek.
Charlotte Link dyskutuje z uczniami. Charlotte Link jest autorką 23 powieści i kryminałów o łącznym nakładzie ponad 26 milionów. Skąd czerpie swoje historie? Jak zbiera i bada fakty? Czy naprawdę nie robi przez cały dzień nic innego niż pisanie? Bestsellerowa autorka odpowie w dyskusji z młodzieżą na te i inne pytania. Od 14 lat.
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
12.30–14.00 Daniela Kohl
Od słowa do obrazka. Narysuj własny komiks „Z Życia Zuzy-Łobuzy”
Warsztat twórczy dla uczniów 10 – 12 lat z ilustratorką Danielą Kohl
Wymagana imienna rejestracja za pośrednictwem Instytutu Goethego.
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: sala dla dzieci – Galeria /poziom -1/
14.00–16.00 Podnoszenie sprzedaży poprzez udane współdziałanie
Panel CEO dla wydawców i księgarzy. Udział bierze: Bernhard Fetsch (Verlagsgruppe Droemer Knaur). Prowadzenie: Bogdan Szymanik (Bosz Publishing & Bookshops). Jakie warunki ramowe są konieczne dla udanej współpracy wydawnictw i księgarni? Jakie modele marketingowe sprawdzają się obecnie w Niemczech? W jaki sposób wydawnictwa zdobywają nowych czytelników a księgarnie nowych klientów? Dyskusja, która może dostarczyć cennych wskazówek lub inspiracji dla własnej księgarni czy wydawnictwa.
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy, Polska Izba Książki
Miejsce: sala Londyn A
14.00–15.00 Architektura w Polsce – z perspektywy niemieckiego wydawnictwa
Dyskutują: Philipp Meuser (DOM publishers) oraz autorzy Justyna Borucka, Harald Gatermann, Hans Wolfgang Hoffmann i in..
Wyróżnione na międzynarodowych konkursach przewodniki architektoniczne wydawnictwa DOM publishers prowadzą ścieżkami z dala od wydeptanych szlaków turystycznych. Wydawca Philipp Meuser przedstawia w rozmowie z autorami przewodniki po Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu.
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
15.30–16.30 Młodość w czasach komunizmu. Wymiana doświadczeń
Rozmawiają: Jakob Hein, André Kubiczek, Wioletta Grzegorzewska i Justyna Bargielska.
Prowadzenie: Marcin Wilk.
Letnie wakacje na daczy, pomarańcze z Kuby, dżinsy z Zachodu – kiedy Polacy i Niemcy, którzy dorastali w NRD rozmawiają o dzieciństwie znajdują wiele podobieństw. Które wspomnienia pozostają i kształtują życie również po upadku muru? Czworo autorów z Polski i Niemiec w rozmowie o własnym doświadczeniu i pisaniu „potem”.
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
17.00–18.00 Niemcy i Polacy. Historia sąsiedztwa
Prezentacja książki z udziałem Jerzego Kochanowskiego, Petere Olivera Loew (Niemiecki Instytut Spraw Polskich) oraz Christiane Brandau (Georg-Eckert-Institut).
Prowadzenie: Andrzej Kaluza. Niemcy i Polacy dyskutują o historii wspólnego sąsiedztwa. Wiodącym tematem jest pięciotomowa „Historia niemiecko-polska”, wydawana od 2014 przez Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt. Przedstawiony zostanie również niemiecko-polski projekt podręcznikowy Instytutu Międzynarodowych Badań Podręcznikowych im. Georga Eckerta (członek Instytut Leibniza).
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
Sobota, 20 maja 2017
10.30–11.30 Alice Pantermüller
Inwazja królików i inne historie o Zuzie Łobuzie dla całej rodziny. Spotkanie z Alice Pantermüller. Zuza ma dwóch głupich ośmioletnich braci i uwieeeelbia zwierzęta. I potrafi zaklinać węże… . Zabawne spotkanie z autorką Pamiętników Zuzy Łobuzy dla Dużych i Małych. Od 8 lat
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
12.00–12.30 Daniela Kohl
Królik, owca czy żółw? Rysowanie zwierząt w czterech krokach
Warsztat z ilustratorką Danielą Kohl dla dzieci i rodziców. Chciałabyś narysować królika a wychodzi Ci zawsze coś jak śnięta ryba? Ilustratorka Zuzy Łobuzy Daniela Kohl zdradzi Wam sposoby, jak bez trudu narysować ulubione zwierzęta Zuzy.
Od 8 lat.
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
13.00–13.30 Daniela Kohl
Narysuj Zuzę i Zośkę w 9 krokach
Warsztat z ilustratorką Danielą Kohl dla dzieci i rodziców. Kropka, kropka, kreska, myk — buzia Zuzy raz, dwa, trzy! Ilustratorka Zuzy Łobuzy Daniela Kohl pokaże Wam jak bez trudu samemu narysować obie przyjaciółki.
Od 8 lat.
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
13.00–14.00 Charlotte Link
Psychologia mordercy, psychologia ofiary. Charlotte Link, niemiecka królowa kryminałów w rozmowie o swojej nowej powieści „Oszukana”.
W życiu Kate Linville, policystki Scotland Yardu, istnieje tylko jeden mężczyzna, którego kocha: ojciec. Kiedy ten zostaje brutalnie zamordowany, córka odkrywa, jak wielką ułudą było wyobrażenie o jego przeszłości… (Bestsellerowa autorka) Charlotte Link o kulisach swojej powieści „Oszukana”.
Prowadzenie: Adam Szaja.
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
14.00–15.30 Quo vadis, Europo?
W dyskusji panelowej spotkają się Jurij Andruchowycz, Ulrike Guérot oraz Magdalena Grochowska. Prowadzenie: Jacek Żakowski.
Unia Europejska, choć pogrążona w kryzysie, dla wielu wciąż pozostaje krainą marzeń. Rozwiązanie tego paradoksu oraz wymyślenie Europy od nowa i ukształtowanie jej tak, by uniosła przyszłość dla wszystkich – to zadanie wobec którego stoi teraźniejszość. Zadanie trudne, lecz nieuchronne jeśli chcemy uniknąć nacjonalizmów i wojen. Troje autorów z trzech krajów dyskutuje o własnym oglądzie sytuacji oraz o przyszłości wspólnego kontynentu.
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
16.00–17.00 Ladies of Crime: szczyt niemiecko-polski z Charlotte Link i Katarzyną Puzyńską
Prowadzenie: Katarzyna Montgomery. Nieustające napięcie w połączeniu ze złożonością charakterów i mrocznymi zakamarkami życia wewnętrznego bohaterów – to ich znaki firmowe i za to wielbią je czytelnicy w obu krajach. O specyfice gatunku i własnych doświadczeniach związanych z pisaniem rozmawiają dwie bestsellerowe autorki Charlotte Link i Katarzyna Puzyńska.
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
17.00–17.55 Od Zamościa się zaczęło – dziesięć lat działalności edition.fotoTAPETA
Goście:
Tadeusz Rolke, Andrzej Kopacki, Andreas Rostek
Dziesięć lat temu w Berlinie i Warszawie założono niezależne wydawnictwo edition.fotoTAPETA. W całej historii dużą rolę odegrało małe, renesansowe miasto Zamość. Porozmawiamy o dziesięciu latach działalności wydawnictwa o korzeniach polsko-niemieckich. Gośćmi spotkania będą: wydawca Andreas Rostek z Berlina, fotograf Tadeusz Rolke – jeden ze współzałożycieli edition.fotoTAPETA, oraz poeta Andrzej Kopacki z Warszawy.
Niedawno nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się autobiografia Tadeusza Rolke pt. „Moja namiętność”, a zbiór wierszy Andrzeja Kopackiego „Bisweilen andere Launen” jest jednym z najświeższych publikacji edition.fotoTAPETA. Odczytamy fragmenty obu książek, a także fragmenty „Parallelen mit Hund: Eine Novelle aus Zamość” Andreasa Rosteka.
Organizator: edition.fotoTAPETA
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
17.30–19.00 Warszawa – Berlin. Historie o relacji (literackiej)
Olaf Kühl i Paweł Dunin-Wąsowicz w rozmowie z muzykalnym zakończeniem. Epatowanie niemieckością w polskiej i reprezentacja Polaków w niemieckiej literaturze, wzajemne inspriracje, magnetyczna siła obu metropolii przyciągająca artystów sąsiedniego kraju. O tego rodzaju kwestiach rozmawia dwóch, osobiście i w najwyższym stopniu w tę długą i pełną napięć aferę uwikłanych, wydawca i autor Paweł Dunin-Wąsowicz (Warszawa) oraz pisarz Olaf Kühl (Berlin), tłumacz odkrytej przez Dunina-Wąsowicza młodej gwiazdy Doroty Masłowskiej.
Organizator: Germany – Guest of Honour
Miejsce: stoisko 115/D11
19.00–23.30 Literaturfest
Raj czy piekło, utopie czy dystopie, dom, z którego się ucieka i do którego się powraca. To tylko niektóre z „miejsc”, które znajdują oddźwięk w literaturze. Długi wieczór z literaturą w roli głównej. Niemieccy i polscy pisarze opowiedzą o swoich miejscach, o przestrzeniach i domach, które musieli opuścić i do których powracali by pisać.
Występują: André Kubiczek, Artur Becker, Jakob Hein, Ulrike Draesner, Daniela Seel, Jerzy Sosnowski, Julia Fiedorczuk, Marcin Wilk, Beata Chomątowska, Wioletta Grzegorzewska.
Prowadzenie: Justyna Czechowska i Michał Nogaś
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: Biblioteka w Goethe-Institut, ul. Chmielna 13a, Warszawa
Niedziela, 21 maja 2017
10.30–11.30 W centrum konfliktu
Wolfgang Bauer i Dariusz Rosiak – dwaj reporterzy wojenni w dialogu. Niemiecki dziennikarz Wolfgang Bauer („Przez morze. Z Syryjczykami do Europy”) i jego kolega po fachu Dariusz Rosiak („Raport z Kurdystanu”) zasłynęli reportażami z niebezpiecznych podróży. Swoją uwagę kierują przede wszystkim ku ludziom w sytuacjach ekstremalnych – w Afryce czy na Bliskim Wschodzie. Spotkanie dwóch nieustraszonych reporterów.
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
12.00–13.00 Różnorodność po niemiecku
Dyskusja panelowa z udziałem: Ulrike Draesner, Deniz Utlu, Doroty Stroińskiej (Literarisches Colloquium Berlin) i Adama Puchejdy (Kultura Liberalna).
„Różnorodność po niemiecku”: warszawski cykl wydarzeń i zbiór esejów o tym samym tytule podejmują próbę określenia pozycji sześciu niemieckich autorek i autorów o rozmaitych korzeniach. Projekt przedstawią Ulrike Draesner, Deniz Utlu, Dorota Stroińska i Adam Puchejda.
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
Poniedziałek, 22 maja 2017
18.00 Połączeni losem: Polacy, Niemcy, Żydzi
Projekcja trzeciego odcinka polsko-niemieckiego serialu telewizyjnego „Polacy i Niemcy. Historia sąsiedztwa” (ZDF/tvn 2016) z udziałem reżyserki Zofii Kunert i historyka Petera Olivera Loewa. Prowadzenie: Andrzej Kaluza.
Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: Niemiecki Instytut Historyczny (Deutsches Historisches Institut), Aleje Ujazdowskie 39, 00-001 Warszawaa
Szczegółowy program Targów Książki 2017 – klik
18 maja 2017 (czwartek) 10.00-18.00
19 maja 2017 (piątek) 10.00-19.00
20 maja 2017 (sobota) 10.00-19.00
21 maja 2017 (niedziela) 10.00-17.00
PGE Narodowy. Al. Ks. J. Poniatowskiego 1
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.