Najlepsze Wystawy Warszawa MAJ 2024

11 listopada 2023 wstęp do Muzeum Narodowego jest bezpłatny!
Muzeum Narodowe w Warszawie

Najlepsze Wystawy Warszawa

W maju 2024 roku w Warszawie odbędzie się wiele interesujących wystaw, które warto zobaczyć. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:


Henryk Lula Ceramika. Sztuka materii

Wystawa Henryk Lula Ceramika. Sztuka materii
Wystawa Henryk Lula Ceramika. Sztuka materii

Wystawa prezentuje szeroki wybór prac Henryka Luli — artysty, pedagoga i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obejmuje ponad 100 obiektów i w najpełniejszy dotychczas sposób przybliża dokonania wybitnego twórcy aktywnego od lat 50. XX wieku do dzisiaj, tworzącego w oparciu o warsztat i medium ceramiki.

W każdy czwartek wstęp wolny

Wystawę można oglądać do 19 maja 2024 roku – klik

Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884–1963)

Wystawa Projektant. Wojciech Jastrzębowski

Pierwsza w historii wystawa monograficzna poświęcona Wojciechowi Jastrzębowskiemu. Na ekspozycji prezentowany jest przekrój twórczości artysty-projektanta, współzałożyciela Warsztatów Krakowskich i Spółdzielni Artystów Ład, jednego z wybitnych twórców polskiego art déco.

Wstęp wolny

Wystawę można oglądać do 19 maja 2024 roku  – klik

DATAMENT w Zachęcie

Wystawa DATAMENT w Zachęcie

Rzeźba, która wypełniła całkowicie przestrzeń Pawilonu Polskiego, powstała przy użyciu algorytmu, dla którego punktem wyjścia były ogólnodostępne dane statystyczne na temat państw i terytoriów z całego świata. Instalacja składa się z czterech wykonanych ze stali modeli siatkowych, przeniesionych wprost ze środowiska cyfrowego, które przedstawiają algorytmicznie wygenerowane statystyczne domostwa z Hongkongu, Polski, Meksyku i Malawi. Każdy model składa się z czterech pomieszczeń odpowiadających podstawowym funkcjom mieszkalnym. W oparciu o autorytet statystyk pozyskanych z oficjalnych źródeł powstał równie wiarygodny, co fałszywy obraz świata. Tak właśnie manifestuje się datament – wypełniając domniemaną wiedzą każdą pustkę poznawczą.

W każdy czwartek wstęp wolny

Wystawę można oglądać do 19 maja 2024 roku

„Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych”

wystawa Wystawa czasowa Matejko nieznany
Wystawa Wystawa czasowa „Matejko nieznany”

Na wystawie można zobaczyć mniej znane dzieła autorstwa Jana Matejki – obrazy olejne, akwarele i rysunki. Publiczność będzie mogła zetknąć się z obrazami zaskakującymi tematyką czy z rysunkami stanowiącymi szkice do znanych lub mniej znanych kompozycji malarskich. Punktem odniesienia dla wypożyczonych na wystawę prac będą monumentalne dzieła historyczne mistrza wchodzące w skład stałej ekspozycji w Zamku Królewskim w Warszawie.

Wystawę można oglądać do 26 maja 2024 roku

Niewielkie resztki z Solnej. Izaak Celnikier wobec doświadczenia Zagłady

Wystawa czasowa poświęcona jest twórczości wielkiego artysty żydowskiego ocalałego z Zagłady, Izaaka Celnikiera. Po raz pierwszy zostaną pokazane jego dzieła powstające w okresie odwilży politycznej, w szczególności liczne rysunki, ilustracje do opowiadań i wierszy w języku jidysz, które uległy rozproszeniu, a ich pierwotne przeznaczenie – zapomnieniu.
Wystawę można oglądać do 13 czerwca 2024 roku  – klik

ZBYSZKO SIEMASZKO. Fotograf Warszawy

ZBYSZKO SIEMASZKO. Fotograf Warszawy

„Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” to nowa wystawa Domu Spotkań z Historią, prezentująca pond 200 zdjęć z imponującego artystycznego dorobku fotografa, na której zobaczymy Warszawę Zbyszka Siemaszki z lat 50. i 60.

Wstęp wolny

Wystawę można oglądać do 8 września 2024 roku – klik

Julia Keilowa. Projektantka

Julia Keilowa wystawa

Julia Keilowa projektowała przedmioty codziennego użytku w stylu art déco, a artystyczne wykształcenie i doświadczenie rzeźbiarskie sprawiły, że wypracowała własny, wyrazisty styl. Dzięki popularności platernictwa, techniki pokrywania wyrobów z metali nieszlachetnych cienką powłoką srebra lub złota, przedmioty jej projektu trafiły na salony II Rzeczpospolitej, a sama Keilowa zyskała sławę i uznanie.
O randze obiektów i statusie Keilowej świadczy fakt, że już w latach 30. usiłowano naśladować jej styl, pojawiły się nawet falsyfikaty jej wytworów.
Dziś metaloplastyka Keilowej należy do kanonu arcydzieł polskiego wzornictwa, a jej prace są poszukiwane na rynku kolekcjonerskim, pożądane w kolekcjach publicznych i prywatnych.

W każdy czwartek wstęp wolny

Wystawę można oglądać do 1 września 2024 roku – klik

Przeczytaj też:

Powrót Galerii Sztuki XIX Wieku mnw

Muzea za darmo Warszawa – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik