W 170. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina

W 170. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina.

„Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta – arcydzieło literatury muzycznej mające, podobnie jak „Wielka msza h-moll” Jana Sebastiana Bacha, wymiar ponadczasowy, na trwałe wpisało się w europejski kod kulturowy. Wykonywane na całym świecie niesie uniwersalne przesłanie, stając się wielokrotnie bardziej uroczystym, podniosłym gestem niż wyłącznie muzycznym przeżyciem.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina od 14 lat w rocznicę śmierci swojego patrona stara się ów gest połączyć z doświadczeniem obcowania z jednym z największych arcydzieł, zapraszając do wykonania „Requiem” w Bazylice Świętego Krzyża, przed spoczywającym tam sercem kompozytora, najwybitniejszych artystów z Polski i zagranicy. Konsekwentnie przywołujemy dzieło w kształcie brzmieniowym możliwie bliskim temu, jakie znał Chopin, gdy prosił o jego wykonanie na swoim pogrzebie. Z inicjatywy Instytutu „Requiem” w warszawskiej świątyni było już wykonywane przez takie zespoły, jak: Orkiestra XVIII Wieku Fransa Brüggena, Collegium 1704 Václava Luksa i Orchestre des Champs-Élysées pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe (koncert utrwalony na DVD).

W tym roku 17 października zapraszamy na Mozartowską mszę żałobną w interpretacji międzynarodowego grona solistów oraz {oh} Orkiestry Historycznej i chóru Collegium Vocale 1704. Całość poprowadzi jeden z największych znawców stylu historycznego, fenomenalny klawesynista, pianista i kameralista Andreas Staier.

Tradycyjnie już koncert transmitować będzie i nagrywać Program 2 Polskiego Radia.

17 października 2019 r., godz. 20.00.

Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie

Wystąpią:

Johanna Winkel, sopran

Marie Henriette Reinhold, alt

Patrick Grahl, tenor

Krešimir Stražanac, bas-baryton

{oh!} Orkiestra Historyczna

Collegium Vocale 1704

Andreas Staier, dyrygent

Wstęp wolny.

 
Źródło informacji: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.