Ustawa o ochronie zwierząt – informator prawny dla praktyków

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

Ustawa o ochronie zwierząt – informator prawny dla praktyków.

20 grudnia 2018 r roku na konferencji prasowej w obecności Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryka Jakiego zaprezentowano publikację „Ustawa o ochronie zwierząt – informator prawny dla praktyków”.

Informator został przygotowany w związku z ogłoszonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości konkursem na opracowanie dotyczące ustawy z 6 marca 2018 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy Kodeks karny. Zwycięska praca została przygotowana przez adwokat Katarzynę Topczewską, reprezentującą Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! W trakcie prac nad projektem zmian legislacyjnych Minister Patryk Jaki zapowiedział powstanie praktycznego informatora o nowej ustawie chroniącej zwierzęta.

Nowelizacja przepisów dotyczących ochrony zwierząt, przygotowana pod kierunkiem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryka Jakiego, zwiększyła kary za nieuzasadnione zabijanie zwierząt i za znęcanie się nad nimi. Przyczyną zmian legislacyjnych były sytuacje, w których zbyt często osoby, które bestialsko traktowały zwierzęta, dostawały kary, które w poczuciu społecznym odbiegały od zasady sprawiedliwości. Były to często kary niedotkliwe, w zawieszeniu. Nowe przepisy, dzięki wprowadzeniu katalogu rozwiązań rozszerzających możliwości i instrumenty państwa w zakresie ochrony zwierząt, znacząco poprawiły sytuację zwierząt. Zmiany wyszły naprzeciw zgłaszanym przez wiele lat uwagom organizacji działających na rzecz ochrony praw zwierząt.

– Działania podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuraturę Krajową spowodowały wzrost liczby postępowań zakończonych przez Prokuraturę aktem oskarżenia lub wnioskiem o wyrok skazujący o ponad 21% (porównując do roku 2017 – red.). To naprawdę jest jakościowa zmiana – powiedział autor nowego prawa i pomysłodawca wydania informatora Minister Patryk Jaki.

Informator prawny kierowany jest przede wszystkim do policji, prokuratorów i sędziów, czyli osób odpowiedzialnych za egzekwowanie prawa. Może być on również pomocnym materiałem szkoleniowym dla innych podmiotów związanych z szeroko pojętym wymiarem sprawiedliwości.

Poradnik zawiera:

– opis zmian w przepisach, które weszły po 19 kwietnia 2018 r.,

– opis trybów odebrania zwierzęcia,

– charakterystykę postępowań administracyjnych dotyczących zwierząt,

– kwestie interwencji właściwych podmiotów w zakresie ochrony zwierząt,

– informację o udziale organizacji społecznej w postępowaniu sądowym.

Kapituła oceniająca prace złożona z pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Krajowej i przedstawiciela organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony praw zwierząt dokonała wyboru pracy przygotowanej przez adwokat Katarzynę Topczewską, reprezentującą Fundację Viva! Poradnik w sposób jasny przedstawia podstawowe pojęcia i będzie na pewno pomocny dla organów wymiaru sprawiedliwości. To kolejny krok, obok zmian legislacyjnych, na drodze do realizacji celu Ministerstwa Sprawiedliwości, którym jest jak najszersza ochrona zwierząt.

W konferencji oprócz Ministra Patryka Jakiego udział wzięli prezes Fundacji Viva! Cezary Wyszyński i autorka publikacji adwokat Katarzyna Topczewska, którzy zgodnie podkreślili, że inicjatywa powstania poradnika i wprowadzenie zmian legislacyjnych ucieszyła organizacje pozarządowe dbające o dobro zwierząt.

Poradnik zostanie przesłany do jednostek samorządu terytorialnego, prokuratury, policji oraz sądów. Jest również możliwe jego pobranie ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl.

Źródło informacji: PAP

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.