Ukraińscy uchodźcy w Warszawie

warszawa solidaryzuje sie z ukraina

Stołeczny samorząd nieprzerwanie organizuje pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy uciekają przed wojną. Miasto podsumowuje pierwszy tydzień działań na rzecz uchodźców, którzy schronienia szukają również w Warszawie.

Przez ostatnie 24 godziny pomogliśmy łącznie niemal 7 tys. uchodźców z Ukrainy, z czego 250 znaleźliśmy dach nad głową – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Do tej pory miasto udostępniło 22 obiekty, w których znajdują się miejsca noclegowe – są to wolne miejskie nieruchomości i biurowce, ośrodki sportu i rekreacji, hotele, a gościmy tam głównie rodziny z dziećmi.

Warszawa przygotowuje również kolejne miejsca i budynki, a od chwili wybuchu wojny w Ukrainie miasto zapewniło miejsca noclegowe łącznie dla blisko 2 tys. uchodźców, w tym ponad 400 dzieci.


Darmowe wydarzenia dla Ukraińców – klik


Część uchodźców, którzy przyjeżdżają do Warszawy trafia również do punktów recepcyjnych utworzonych przez wojewodę mazowieckiego na terenie Torwaru i hali Expo na warszawskiej Woli.

Pierwsi uchodźcy już w szkołach

W warszawskich placówkach oświatowych mamy już dzieci ukraińskie, które trafiły do szkół i przedszkoli z powodu wojny – to obecnie ponad 120 uczniów i 20 przedszkolaków w miejskich placówkach oraz ponad 30 w nadzorowanych przez inne podmioty – informuje Rafał Trzaskowski.

Jak podkreśla prezydent w opiekę nad młodymi uchodźcami, którzy przebywają w Warszawie, włączają się również m.in. organizacje społeczne, stołeczne uczelnie, studenci.

Samorządy solidarnie pomagają uchodźcom

W związku sytuacją w Ukrainie polskie samorządy pomagają solidarnie:

Na nasz apel o pomoc w przyjmowaniu uchodźców na swoim terenie błyskawicznie odpowiedzieli włodarze kilkunastu miast. 180 uchodźców z Warszawy wyjechało już do Trójmiasta – dodaje prezydent Trzaskowski.

Wsparcie dla uchodźców oferują również sami mieszkańcy Warszawy, którzy zgłosili już blisko 4 tys. miejsc dla uchodźców w swoich domach – miasto weryfikuje wszystkie te zgłoszenia.

Warto przypomnieć, że nadal trwają zbiórki artykułów higienicznych i żywności dla Ukraińców. Potrzebne są  m.in. produkty dla dzieci, baterie, powerbanki. Ponadto we wszystkich dzielnicach działają punkty informacyjne dla uchodźców. Szczegóły: um.warszawa.pl/-/realna-pomoc-uchodzcom(otwiera się w nowej karcie).

Gdzie szukać pomocy? Na dworcach rozdawane są paczki. W dzielnicowych punktach udzielane są informacje uchodźcom i osobom zajmującym się pomocą. Można również zadzwonić na miejskie infolinie – także w języku ukraińskim – lub skorzystać z miejskich stron internetowych (język polski, angielski, ukraiński).

Najwięcej uchodźców dociera do Warszawy pociągami. W punktach informacyjnych na Dworcu Wschodnim i Dworcu Zachodnim przez pierwszy tydzień wojny udzieliliśmy pomocy 25 tys. osób.

Pomoc na dworcach

W punktach są rozdawane trzy rodzaje paczek: 

 • Paczka podróżna – kanapka, sok/woda, batonik.
 • Paczka higieniczna  – szampon, żel pod prysznic, szczoteczka i pasta do zębów, ręcznik, dezodorant, maseczki, żel do dezynfekcji (w zależności od potrzeb dorzucane są pampersy i chusteczki nawilżające oraz posiłki dla niemowląt w słoiczkach, a dla kobiet podpaski/tampony)
 • Paczka żywnościowa: pieczywo długoterminowe, dżemy, konserwa mięsna, pasztet, mus, soczki/woda, kubeczki i sztućce jednorazowe.

Dodatkowo w punktach są środki do pielęgnacji dzieci, smoczki, butelki, pampersy, pieluchy dla dorosłych, drobne zabawki, słodycze, szczotki do włosów, ubrania i buty. Osoby przyjeżdzające mają różne potrzeby i w zależności od nich są zaopatrywane z tych dodatkowych rzeczy. 

Paczki wyposażamy w dużej mierze z darów od warszawianek i warszawiaków. Są tam też rzeczy podarowane przez organizacje pozarządowe, firmy, restauracje oraz zakupione ze środków miasta.

Od pierwszych dni wojny rozdajemy paczki przybywającym uchodźcom. Ich realna liczba jest trudna do podliczenia – zestawy są często wydawane, kiedy przybywa mnóstwo ludzi jednocześnie i wolontariusze z zapasów darów tworzą spontanicznie własne paczki, które nie znajdują odzwierciedlenia w statystyce. Według naszych szacunków tylko ostatniej nocy przybyło 5600 osób (11 pociągów plus busy), którym rozdaliśmy 5200 paczek żywnościowych.

Osoby potrzebujące na dworcu oprócz wspomnianych paczek, jeśli ich potrzebują, dostają tez ciepłe napoje i kanapki na miejscu, czasami zupę. Jeśli ktoś potrzebuje to otrzymuje wsparcie psychologiczne, medyczne, nocleg, transport do miejsca w Warszawie, pomoc w otrzymaniu biletu PKP do dalszej miejscowości podróży, dojazd do lotniska czy transfer na inny dworzec. W punktach działają firmy oferujące darmowe karty SIM i rejestrację właściciela tej karty.

Osoby, które nie mają znajomych w Warszawie, trafiają do miejskich punktów noclegowych – od początku tygodnia działa punkt w Arenie Ursynów, dzisiaj otwieramy punkt na Agrykoli. Tam otrzymują dalszą pomoc i opiekę.

Punkty dzielnicowe

Miejskie punkty przekazują niezbędne informacje i konkretną pomoc – zarówno mieszkańcom goszczącym przybyszów, jak i organizacjom pozarządowym oraz samym Ukraińcom. Poniżej wykaz punktów w poszczególnych dzielnicach:

 1. Bemowo – WOM, ul. Powstańców Śląskich 70. Otwarte w godzinach pracy urzędu.
 2. Białołęka – WOM, Modlińska 197. W godzinach pracy urzędu.
 3. Bielany – WOM, ul.  Stefana Żeromskiego 29. W godzinach pracy urzędu.
 4. Mokotów – WOM, Rakowiecka 25/27. W godzinach pracy urzędu.
 5. Ochota – WOM, ul. Grójecka 17a. W godzinach pracy urzędu.
 6. Praga Płd. – terminal Kultury Gocław, ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 24. W godzinach pracy urzędu od pn do sb.
 7. Praga Płn. – WOM, ul. Kłopotowskiego 15. W godzinach pracy urzędu.
 8. Rembertów –  Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II, ul. Gawędziarzy 8. W godzinach 8-18.
 9. Śródmieście – WOM, ul. Nowogrodzka 43 w godzinach pracy urzędu.
 10. Targówek – WOM ul. Kondratowicza 20. W godzinach pracy urzędu.
 11. Ursus –  Liceum Ogólnokształcące LVI, ul. Dzieci Warszawy 42. W godzinach 8-20 od poniedziałku do niedzieli.
 12. Ursynów – WOM, al. KEN 61. W godzinach 8-20, a w sobotę 10-14.
 13. Wawer – Wawerski Ośrodek Wsparcia, ul. Żegańska 2c. W godzinch 8-16 od pn do sb.
 14. Wesoła – WOM, ul. I Praskiego Pułku 33. W godzinach pracy urzędu.
 15. Wilanów – WOM, ul. F. Klimczaka 2. W godzinach 8-18.
 16. Włochy – WOM, al. Krakowska 257. W godzinach pracy urzędu od pn do nd.
 17. Wola – WCK, ul. Wolska 46/48. W godzinach 8-18 od pn do sb.
 18. Żoliborz – WOM, Słowackiego 6/8. W godzinach pracy urzędu  

Infolinie i internet

Główny punkt pomocowy funkcjonuje w Centrum Wielokulturowym przy ul. Jagiellońskiej 54, gdzie pracują osoby posługujące się językiem ukraińskim. Można tam uzyskać informacje w sprawach: legalizacji pobytu w Polsce, wsparcia doradcy zawodowego, pośrednictwa pracy, pomocy w procesie rekrutacji, porad prawnych dotyczących legalizacji pobytu (w tym ochrony międzynarodowej), wsparcia psychologicznego, pomocy w znalezieniu szkoły dla dziecka, nauki języka polskiego, wsparcia procesu adaptacji poprzez uczestnictwo w regularnych spotkaniach i poprzez kontakt z organizacjami pozarządowymi.

Numery telefonu do Centrum Wielokulturowego to: +48 22 648 11 11 oraz +48 604 932 969 (czynne przez cały tydzień w godzinach 8:00-20:00). W pierwszym tygodniu wojny z tej infolinii skorzystało 6800 osób.

Informacji można też zasięgnąć w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115 – pod całodobowym telefonem 19115.

Przez cały tydzień w godzinach 8-20 działa również Warszawska Infolinia dla Obywateli Ukrainy – 505 700 701.

Podstawowe informacje można znaleźć również w internecie. Na stronie Warszawa 19115 dla obywateli Ukrainy są dostępne w języku polskim i angielskim. Jest też informacyjna strona miejska – z informacjami przetłumaczonymi na język ukraiński:ua.um.warszawa.pl

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.