Wystawa „Trzy rozmowy” wystawa twórczości Konrada Jarodzkiego i Pawła Jarodzkiego

„Trzy rozmowy” wystawa twórczości Konrada Jarodzkiego i Pawła Jarodzkiego

Już 1 marca w galerii Salon Akademii ASP Warszawa otworzy się pierwsza wystawa Pawła i Konrada Jarodzkich zestawiająca twórczość obu wybitnych wrocławskich artystów. „Trzy rozmowy” to międzypokoleniowy dialog o ciele i erotyce, o wojnie i śmierci. To także inteligentne, pełne niepokoju, ale nie pozbawione humoru diagnozy współczesności. Na ekspozycję składa się prawie 130 dzieł malarskich, rysunków, obiektów i szablonów. 

Paweł i Konrad Jarodzcy odeszli niemal jednocześnie pod koniec 2021 roku. Konrad Jarodzki (1927–2021), prof. zwyczajny, był malarzem, rysownikiem i architektem, członkiem Grupy Wrocławskiej, przez wiele dziesięcioleci związanym zawodowo z wrocławską uczelnią plastyczną (w latach 1993–1999 rektorem ASP Wrocław). Pracownia Jarodzkiego miała renomę liberalnej – była przestrzenią wolności w myśleniu i działaniu. Gromadzili się w niej m.in. przedstawiciele wrocławskiej sceny niezależnej lat 80., w tym członkowie punkowego zespołu Klaus Mitffoch, powstały w niej także grupa LUXUS i Klub Linda. Paweł Jarodzki (1958–2021), prof. ASP we Wrocławiu, był malarzem, grafikiem, rysownikiem, autorem działań performatywnych, współzałożycielem legendarnej grupy LUXUS, kuratorem wystaw.

 Obu artystów wiele ze sobą łączyło i równie wiele dzieliło. Należeli do dwóch różnych generacji, różnili się przy tym temperamentami twórczymi, mieli odmienny stosunek do szeroko rozumianej kwestii obrazu i obrazowania. Jednak tym, co ich łączyło, obok bliskiego pokrewieństwa, była postawa twórcza – obaj w swych dziełach komentowali otaczającą ich rzeczywistość. – Obaj byli swego rodzaju diagnostami współczesności; mieli świadomość, że świat staje się takim (choćby na pewien czas), jakim stwarzają go nasze o nim narracje – mówi Marek Śnieciński, kurator wystawy.

 „Polski Andy Warhol” i mistrz abstrakcji organicznej

Paweł Jarodzki był uważnym obserwatorem rzeczywistości, szczególnie wyczulonym na celebryckie zachowania i pozy charakterystyczne dla otaczającej nas kultury spektaklu, w której miarą sukcesu jest oglądalność i klikalność. Swoje dzieła, dla których charakterystyczny był malarski gest, multiplikacja i techniki szablonowe, umieszczał często na niekonwencjonalnych, przypadkowych, a często także nietrwałych tworzywach. Prace Pawła Jarodzkiego pełne były inteligentnego, ujmującego humoru, ironii i przenikliwych komentarzy. W jego obrazach przewija się plejada wybitnych, bliskich mu artystycznie, postaci pochodzących z różnych epok, takich jak Rembrandt, Marcel Duchamp, Man Ray, Luis Buñuel, Andy Warhol czy Natalia LL.

 Z kolei Konrada Jarodzkiego, wybitnego przedstawiciela abstrakcji organicznej, zajmowało przede wszystkim zmysłowe przekształcanie zewnętrznych impulsów i przeżyć osobistych w obrazy przy pomocy barwy, waloru, linii, faktury, rytmu. Jego dzieła ujawniają temperament perfekcjonisty – estetyczna i formalna doskonałość rysunkowych oraz malarskich kompozycji stała się narzędziem do opowiadania o własnych fascynacjach i zachwytach, o egzystencjalnych lękach i zagrożeniach. W pracach Konrada Jarodzkiego odnajdziemy m.in. echa doświadczeń wojny i świadomość dalekosiężnych skutków cywilizacyjnych wyzwań nowoczesności, takich jak katastrofa środowiskowa, postęp naukowy czy eksploracja kosmosu.

– Dialogowe zestawie dzieł obu artystów sprawia, że otwierają one dla siebie nawzajem nowe, nieoczekiwane możliwości interpretacyjne. „Trzy rozmowy” to wielowątkowa debata dotycząca tożsamości współczesnego świata, debata, w której wszyscy musimy wziąć udział – dodaje Marek Śnieciński.

 Otwarcie wystawy odbędzie się 1 marca o godz. 18:00 w galerii Salon Akademii (Pałac Czapskich, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta).  Z kolei 7 marca o godz. 18:00 w przestrzeni galerii zaplanowane jest spotkanie z udziałem Zbigniewa Libery, Doroty Monkiewicz, Marka Śniecińskiego i Hanny Wróblewskiej, moderowane przez Aleksandra Hudzika. Udział w wystawie i wydarzeniach towarzyszących jest bezpłatny.

 Archiwum twórczości Konrada Jarodzkiego

Dopełnieniem prezentacji prac Konrada Jarodzkiego w Warszawie jest cyfrowe archiwum jego twórczości, na które składa się wybór najważniejszych prac artysty – to ponad 150 reprodukcji ułożonych w układzie chronologicznym i według cykli (od wczesnych Głów, po ostatnie realizacje z cyklu Kosmos czy Etiudy), a także wybór tekstów. Archiwum dostępne jest na stronie: https://konrad.jarodzki.pl/.

Na wystawę „Trzy rozmowy” zapraszają Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, wrocławska Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta oraz 66P Subiektywna Instytucja Kultury we Wrocławiu.

Więcej informacji: https://pc.asp.waw.pl/trzy-rozmowy-wystawa-tworczosci-konrada-jarodzkiego-i-pawla-jarodzkiego/

7 marca o godz. 18:00 w przestrzeni galerii zaplanowane jest spotkanie z udziałem Zbigniewa Libery, Doroty Monkiewicz, Marka Śniecińskiego i Hanny Wróblewskiej, moderowane przez Aleksandra Hudzika.

FB-klik

Wystawa potrwa do 5 kwietnia 2024 r.

Galeria Salon Akademii ASP Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 5

Wstęp wolny

/materiały prasowe/


Przeczytaj też:

Wystawa Henryk Lula Ceramika. Sztuka materii
Wystawa Henryk Lula Ceramika. Sztuka materii
Muzea za darmo Warszawa – klik
Filmy VR – Wirtualny Teatr Historii – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik