Supermiasta i Superregiony 2040 – zagłosuj w plebiscycie „Gazety Wyborczej”

Dziś – w piątek, 16 kwietnia 2021 r. rozpoczyna się kluczowy etap wyjątkowego przedsięwzięcia, realizowanego w redakcjach lokalnych „Gazety Wyborczej” – głosowanie w plebiscycie „Supermiasta i Superregiony 2040”. 7 maja dowiemy się, jakie – według czytelników – są najważniejsze wyzwania stojące przed ich miastami i województwami. Internauci mogą już oddawać swoje głosy na stronach lokalnych serwisów internetowych Wyborcza.pl

Reklama
Reklama

Plebiscyt „Gazety Wyborczej” podzielony jest na kilka etapów. W pierwszym lokalne redakcje dziennika poprosiły mieszkańców, miejscowych aktywistów i samorządowców o propozycje wyzwań dla miast i regionów – określenie, jakie cele należy osiągnąć w ciągu najbliższych 20 lat. W ten sposób „Gazeta Wyborcza” chce rozmawiać nie o trwających już przedsięwzięciach, ale o dość odległej przyszłości, którą można precyzyjnie zaplanować i ukształtować zgodnie z potrzebami.   

Czujemy to chyba wszyscy – miasta na całym świecie znalazły się w przełomowym momencie. Zmieniają się priorytety mieszkańców, intensyfikują zmiany klimatyczne, pandemia wywraca do góry nogami świat gospodarki i pracy, przyspiesza cyfryzacja i elektromobilność. Dlatego właśnie teraz czytelników serwisów lokalnych Wyborcza.pl zaprosiliśmy do podróży w przyszłość - mówi Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, szef redakcji lokalnych.  

Z nadesłanych przez czytelników i zgłoszonych przez samorządowców propozycji dziennikarze i redaktorzy wybrali po 12 dla każdego uczestniczącego w plebiscycie miasta i regionu (w sumie wyzwań jest aż 540!). Wśród nich są takie, jak budowa elektrowni atomowej w Koninie i Centrum Muzyki w Krakowie, nowe linie tramwajowe w Częstochowie, kolejne deptaki w Gdyni. Monitoring na wszystkich łódzkich ulicach, nowoczesna sala koncertowa w Olsztynie czy place zamiast parkingów w Warszawie. Często podnoszone kwestie to walka ze smogiem i ochrona środowiska przez dalszą degradacją; tworzenie w miastach enklaw zieleni, walka z wykluczeniem komunikacyjnym, rozwijanie sieci tramwajowych i autobusowych. Ale także troska o wszelkie mniejszości, solidarność społeczna. Odbudowa gospodarki po epidemii, rozwój instytucji kulturalnych.   

Reklama
Reklama

Dziś rozpoczęło się głosowanie na wybrane propozycje w plebiscycie „Supermiasta i Superregiony 2040”. Internauci mogą wskazywać swoje typy na stronach lokalnych Wyborcza.pl. 

Etap głosowania w serwisach internetowych redakcji „Gazety Wyborczej” potrwa do 3 maja. 7 maja redakcja ogłosi, których 7 wyzwań czytelnicy uznali za najważniejsze. Plebiscyt zwieńczy uroczysta gala, planowana na 25 maja br.  

To już druga edycja „Supermiast” „Gazety Wyborczej”. W pierwszej, zorganizowanej w 2020 r., redakcja zaprosiła czytelników do podsumowania i oceny minionych 30 lat. Okazją była 30. rocznica pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. Internauci oddali w plebiscycie ponad 39 tys. głosów, wskazując największe sukcesy swoich miast od 1990 r.  

Reklama
Reklama

„Gazeta Wyborcza” jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce. To codzienny wybór czytelników, którzy szukają informacji, opinii, analiz i komentarzy, chcą poszerzać swoją wiedzę o świecie, a także poszukują atrakcyjnej rozrywki i praktycznych porad. Treści dziennika dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej – w serwisach internetowych Wyborcza.pl, w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. „Gazeta Wyborcza” jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce. Na koniec grudnia 2020 r. społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania „Gazety Wyborczej” liczyła niemal 260 tys.

źródło: materiały prasowe

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.